Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Jak przekazać 1% podatku by trafił do potrzebujących? Podpowiadamy!

Wraz z końcówką roku i początkiem nowego w różnego rodzaju mediach zaczynają pojawiać się informacje na temat przekazywania 1% podatku. Mimo iż jest to akcja nagłaśniana już od wielu lat, to Polacy nie zawsze są skłonni ten procent oddać. Bardzo często wynika to z niewiedzy. Właśnie dlatego w tym artykule wyjaśnimy na czym to polega.

1% podatku – czy to dla Ciebie obciążenie?

Wiele osób zastanawia się czy przekazany przez nich procent podatku wpłynie jakoś na ich własny budżet. Nie każdy chce go uszczuplić choćby o parę złotych. Sprawa wygląda jednak tak, że w tym przypadku darczyńca, którą jest osoba przekazująca ów procent nie ponosi żadnych kosztów.

Komu przekazać 1% podatku?

Drugim często pojawiającym się pytaniem jest to o osobę/organizację docelową. Mianowicie tą, która z tego procenta miałaby skorzystać. Do wyboru są dwie drogi. 1% podatku można przekazać dobrze znanej osobie, która jest potrzebująca i nie wystarczających środków np. na rehabilitację. Warunkiem jest to, że musi mieć ona nadane odpowiednie uprawnienia. Jeśli takie posiada to poda nam wszystkie potrzebne dane, które będzie można umieścić w swoim rozliczeniu podatkowym. Druga droga kieruje do konkretnej organizacji pożytku publicznego. Często organizacje te znamy z reklam. Inwestują one w marketing by przyciągnąć jak największą liczbę darczyńców. Jednak istnieje również wiele mniejszych, lokalnych organizacji zrzeszających osoby potrzebujące.

Jak przekazać 1% podatku?

Jeśli wiemy już, że takie podarowanie jednego procenta nas nic nie kosztuje i mamy już wybraną organizację np. https://rehabilitacjaopole.pl/1-podatku-calosc/ to pozostaje już tylko dopełnić formalności. W tym przypadku należy poczekać, aż uzyska się od pracodawcy zeznanie podatkowe. Na jego podstawie należy rozliczyć się z fiskusem. W wypełnianym PIT należy uzupełnić rubryczki dotyczące oddania 1% podatku. I to wszystko. Żadnych dodatkowych formalności. Czasem jest jeszcze prościej, bowiem wiele organizacji posiada własne programy do rozliczeń, które już te konkretne pola mają wypełnione automatycznie.