Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Święta Bożego Narodzenia w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim minęły bezpiecznie. W ich trakcie nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Funkcjonariusze zostali wezwani do pięciu zdarzeń drogowych. Trzy z nich dotyczyły potracenia zwierzyny leśnej. Poruszając się drogami leśnymi pamiętajmy o szczególnej ostrożności.

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, były inne niż w latach poprzednich. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób spędziło ten czas z osobami najbliższymi, w swoim miejscu zamieszkania i zrezygnowało z dalszych podróży. Mimo, że ruch na drogach naszego powiatu był mniejszy, policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiej drogówki jak co roku czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących.  Funkcjonariusze kontrolowali prędkość z jaką poruszali się kierowcy, ich trzeźwość i stan techniczny samochodów. Szczególną uwagę zwracali także na to, czy dzieci są przewożone w fotelikach, a pasażerowie mają zapięte pasy.

Podczas świąt, na drogach naszego powiatu było bardzo bezpiecznie. Od czwartku do niedzieli policjanci nie odnotowali żadnego wypadku drogowego. Funkcjonariusze zostali wezwani do pięciu zdarzeń drogowych. Trzy z nich dotyczyły potracenia zwierzyny leśnej.

Zderzenie z sarną lub też innym dzikim zwierzęciem może okazać się bardzo groźne. Dlatego, poruszając się drogą biegnąca przez tereny leśne zarówno w mieście, jak i na jego obrzeżach należy zachować czujność. Pamiętajy, że zwierzęta nie trzymają się utartych szlaków. Możemy się ich spodziewać także w terenie zabudowanym. Ubarwienie sierści utrudnia zobaczenie ich z bezpiecznej odległości.

Dlatego podróżując zwłaszcza drogami leśnymi:

  • należy zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia.
  • warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie od zmierzchu do świtu, wtedy zwierzyna jest najbardziej aktywna;
  • należy bacznie obserwować pobocza drogi;
  • zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu do momentu aż pojawi się kolejny bodziec – dlatego też widząc na drodze zwierzę należy użyć klaksonu;
  • kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, za nim najczęściej podążają inni członkowie stada;

Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie wezwać Policję informując o miejscu i okolicznościach zdarzenia.