W Polsce panuje epidemia próchnicy - od lat biją na alarm stomatolodzy. Prawie 100% czterdziestolatków ma próchnicę! Co dużo dramatyczniejsze, choroba ta nie oszczędza dzieci. Nawet 80% dzieci przed ukończeniem 7. roku życia ma przynajmniej jeden ubytek próchniczy.
Tak gwałtowne rozpowszechnienie próchnicy w naszym kraju nastąpiło w ciągu ostatnich 20 lat. Czy można coś zrobić, żeby uchronić się przed tak rozpowszechnioną chorobą? Czy można uratować przed nią chociaż zęby dziecka?
Oprócz standardowych porad o konieczności dbania o higienę jamy ustnej, ograniczeniu spożycia słodyczy i wykonaniu przeglądu zębów przynajmniej raz na pół roku, chcielibyśmy zaprezentować Wam stosunkowo nową na gruncie polskim metodę profilaktyki próchnicy. Jest nią zabieg lakierowania zębów.
Na czym polega lakierowanie zębów?
Lakierowanie polega na pokryciu preparatem ze związkami fluoru szkliwa zębów. Inną nazwą lakierowania zębów jest fluoryzacja.
Jak wygląda zabieg?
- Rozpoczyna się on od dokładnego oczyszczenia zębów z kamienia.
- Następnie lekarz nakłada preparat z fluorem specjalną szpatułką na zęby.
- Sztuką jest umiejętne rozprowadzenie środka po szkliwie. Zbyt cienka warstwa nie da pożądanego efektu terapeutycznego, natomiast zbyt gruba może uszkodzić zęby.
Kiedy powinno się przeprowadzić pierwszą fluoryzację?
Zabieg może przynieść korzyści u pacjenta w każdym wieku. Szczególnie polecany jest jednak dla dzieci, których mleczaki mogą zostać uratowane przed próchnicą przez lakier fluorkowy.
Pierwszą fluoryzację powinno się przeprowadzić w wieku wczesnoszkolnym.
Zagrożenia i skutki uboczne zabiegu
Czy lakier fluorkowy u dziecka może być groźny? Niektórzy obawiają się negatywnego wpływu na zdrowie wysokiego stężenia związków fluoru w nakładanym na zęby w ramach zabiegu preparacie.
Zastrzeżenia te są na szczęście całkowicie bezpodstawne. Prawidłowo zaaplikowany lakier fluorkowy - jak można przeczytać na stronie gabinetu stomatologii dziecięcej Ziombki, do której odsyła link z poprzedniego akapitu - jest całkowicie bezpieczny. Natychmiast po rozprowadzeniu preparatu po zębach oblepia on je ściśle. Ryzyko połknięcia niemal nie istnieje. Fluor, stopniowo uwalniany z lakieru do szkliwa, nigdy nie przekracza bezpiecznego stężenia.
Bezpiecznego, oczywiście, dla człowieka - bakterie próchnicze mają na ten temat zupełnie inne zdanie!
Co zrobić, aby zwiększyć skuteczność zabiegu u dziecka?
- Niie podawać mu nic do jedzenia i picia przez przynajmniej półtorej godziny po fluoryzacji.
- Nie pozwalać mu szczotkować zębów i żuć gumy przez 12 godzin po wizycie u dentysty.
- Nie przygotowywać dziecku twardych, kwaśnych i słodkich pokarmów do pierwszego szczotkowania po zabiegu.
- Systematycznie powtarzać lakierowanie zębów. Fluoryzację powinno się wykonywać przynajmniej dwa razy do roku, a w przypadku dużego ryzyka rozwoju próchnicy nawet częściej! Częstym zaleceniem w przypadku zwiększonego zagrożenia próchnicą jest nakładanie lakieru fluorkowego co trzy miesiące. O częstotliwości w konkretnym przypadku powinien decydować stomatolog dziecięcy.
No dobrze, ale ile to kosztuje?
Lakierowanie zębów w prywatnym gabinecie kosztuje od 50 do 150 zł. Na szczęście w wypadku pacjentów do 18. roku życia fluoryzacja jest w pełni refundowana przez NFZ!
Nie ma więc żadnego powodu, aby powstrzymywać się przed wykonywaniem fluoryzacji u dziecka tak często, jak to konieczne. Nie warto ponosić kosztu plombowania i leczenia skutków ubocznych próchnicy u dziecka, skoro można uniknąć tej choroby za cenę darmowego zabiegu!