Kosmetyki bezpieczne dla skóry niemowlaka

Prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka ma kluczowe znaczenie, w utrzymaniu jej w zdrowiu i dobrej kondycji. Dobór dobrych, naturalnych kosmetyków zapewnia nie tylko skórę gładką i miękką w dotyku, ale przede wszystkim zdrową. Działanie ochronne i regenerujące składników zawartych w kosmetykach pomoże zapobiec podrażnieniom i odparzeniom. Jednak, aby tak było, trzeba zwracać uwagę na skład produktu. Jakie kosmetyki są bezpieczne dla niemowląt?

Bezpieczny skład dla delikatnej skóry.

Wybierając kosmetyki dla dzieci, warto szukać wśród tych o naturalnym składzie, które są bogate w ekstrakty roślinne (nagietek, rumianek, malina, awokado), oleje i masła roślinne (arganowy, kokosowy, jojoba, kakaowe, shea), olejek lawendowy, lanolinę, miód i wosk pszczeli, mleko oraz olejek lawendowy. Warto również zwrócić uwagę, aby w swym składzie posiadały odpowiednie filtry przeciwsłoneczne, czyli filtry mineralne. Dobry skład zapewnia pielęgnacje skóry niemowlaka na najwyższym poziomie. Nie tylko wspiera leczenie zmian chorobowych, łagodzi podrażnienia i koi skórę, ale również zapewnia regeneracje, odżywienie, nawilżenie i ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Zobacz - Te naturalne składniki kosmetyków są bezpieczne dla Twojego dziecka

Składniki, których lepiej unikać.

W kosmetykach syntetycznych nawet tych dedykowanych najmłodszym dzieciom pojawia się wiele składników, które przenikają do krwioobiegu i mogą działań niekorzystnie. Dodatkowo sztuczny skład może podrażniać delikatną skórę lub nasilać jej problemy (AZS, łuszczyca, egzema, odparzenia). Składniki popularnych kosmetyków, których lepiej unikać w pielęgnacji dziecka:

  • parabeny – wpływają na gospodarkę hormonalną, przenikają do krwioobiegu, mogą podrażniać;
  • SLS i SLES – mogą podrażniać i przesuszać skórę, naruszają ochronną barierę lipidową skóry;
  • glikole polietylenowe i glikole polipropylenowe (PEG, PPG) – w trakcie produkcji używa się substancji rakotwórczej, jaką jest tlenek etylenu;
  • phenoxyethanol – konserwant, który może działać podrażniająco, powodując wysypki;
  • triethanolamine (TEA) – ma regulować PH skóry i ją zmiękczać, prawdopodobnie rakotwórczy.

Jak widać, podstawą wyboru dobrego kosmetyku dla niemowląt, jest uważne czytanie składu i świadomość konsumencka. Nawet produkty oznaczone jako „od pierwszych dni życia” mogą zawierać substancje potencjalnie szkodliwe dla delikatnej skóry niemowląt.