W PSP nr 5 uczniowie ćwiczyli ratowanie życia zamiast zwykłej lekcji

FOT. Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu
W sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu przez kilka godzin nie było zwykłych szkolnych zajęć. Zamiast ławek i zeszytów pojawiły się fantomy, scenariusze nagłych zdarzeń i ratownicy medyczni z kozielskiego szpitala. Blisko 400 uczniów uczyło się, jak zachować spokój, wezwać pomoc i nie zrobić błędu, który może kosztować czyjeś zdrowie. To była lekcja, po której łatwiej zrozumieć, że pierwsza pomoc zaczyna się od prostych odruchów.
- Sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce, gdzie liczył się każdy ruch
- Nagroda za świąteczną kartkę otworzyła drzwi do ważnej lekcji
Sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce, gdzie liczył się każdy ruch
Tego dnia cała szkoła weszła w rolę uczestników szkolenia, które miało więcej wspólnego z prawdziwym życiem niż z podręcznikiem. Uczniowie wszystkich klas pracowali na fantomach i przechodzili przez kolejne sytuacje, jakie mogą wydarzyć się nagle, bez ostrzeżenia. Ratownicy z kozielskiego szpitala pokazali im nie tylko technikę, ale też sposób myślenia potrzebny w chwili stresu.
Najmłodsi i starsi ćwiczyli razem, a każdy etap przypominał, że przy udzielaniu pomocy nie wystarczy dobra wola. Trzeba jeszcze pamiętać o własnym bezpieczeństwie, ocenić sytuację i umieć szybko sięgnąć po właściwy numer alarmowy. To właśnie te podstawy mogą zadecydować, czy pomoc rzeczywiście dotrze na czas.
Nagroda za świąteczną kartkę otworzyła drzwi do ważnej lekcji
Szkolenie nie było przypadkowym dodatkiem do szkolnego kalendarza. Zostało zorganizowane jako nagroda w konkursie plastycznym na projekt kartki świątecznej dla pacjentów. Zwyciężyła praca Zofii Jaskuły z klasy siódmej z PSP nr 5, a artystyczny sukces przełożył się na coś znacznie bardziej konkretnego niż wyróżnienie.
W efekcie konkurs stał się początkiem zajęć, które mogły zostawić w uczniach coś więcej niż dobre wspomnienie. Połączenie twórczej rywalizacji z nauką pierwszej pomocy pokazało, że szkolna nagroda może mieć bardzo realny wymiar. Dla dzieci i młodzieży z Kędzierzyna-Koźla to była lekcja, która zostaje w pamięci dłużej niż większość zwykłych szkolnych tematów.
na podstawie: UM Kędzierzyn-Koźle.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Agregaty z Kędzierzyna-Koźla pojadą tam, gdzie prąd znika najczęściej

W Reńskiej Wsi ruszą dodatkowe patrole - gmina płaci za spokojne wakacje

Scyzoryk w pociągu i ranna policjantka po interwencji w Kędzierzynie-Koźlu

Cofanie skończyło się dwoma autami i zakazem dla 29-latka

Kamionka odzyskuje swoje ślady - XIX-wieczne dokumenty trafiły do muzeum

Mieszkańcy mogą współtworzyć ofertę Dugnadu. Ruszyła krótka ankieta

„Lato bez Vat” w VOLVO – Najchętniej wybrane modele pośród marek premium w Polsce, teraz korzystniej o wartość większą niż VAT

Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa

Z terapii na mistrzowskie podium. Julia Strzempczyk błysnęła w Tychach

Alicja w cieniu - w Kędzierzynie-Koźlu ruszają magiczne warsztaty

Autobusy zmieniają kurs w Kędzierzynie-Koźlu. Wrócą trasy nad wodę

81-latka spędziła noc na ławce przed blokiem. Pomogli policjanci z Kędzierzyna-Koźla

Po awarii w przedszkolu nr 6 zajęcia zostały wstrzymane na dwa dni

Greckie staże dały uczniom przewagę w starcie w dorosłość
Przydatne dane teleadresowe
- Publiczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kędzierzynie-Koźlu - kontakt, godziny, zapisy
- Urząd Stanu Cywilnego Pawłowiczki - kontakt, sprawy, druki
- Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy - kontakt, wynajem powierzchni i ulgi dla inwestorów
- GOPS Cisek - kontakt, godziny, zasiłki i pomoc dla rodzin
- Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie - kontakt, godziny, zajęcia i wynajem sal
- Urząd Stanu Cywilnego Bierawa - kontakt, godziny, sprawy do załatwienia
