Czy budownictwo modułowe jest bezpieczne?

Budownictwo modułowe to obszar, gdzie mogą mieć Państwo wiele pytań dotyczących. Ponieważ wielu potencjalnych nabywców domów jest przyzwyczajonych do już istniejących konstrukcji, pomysł, aby dom był budowany w fabryce, a następnie zainstalowany na wybranej działce, wywołuje pytania, które nie zawsze pojawiają się w przypadku bardziej tradycyjnego domu. Jednym z częściej zadawanych pytań jest to, czy domy modułowe są bezpieczne. Kupujący chcą wiedzieć, czy dom jest bardziej narażony na rozpad, szczególnie podczas ekstremalnych warunków pogodowych.

Wymagania przepisów budowlanych zmieniły się na przestrzeni lat. Budownictwo modułowe ze względu na to, że jest prowadzone w fabrykach, ma surowsze wymagania niż tradycyjne domy, które zostały nawet dziesięć lat temu. Aby uświadomić sobie jak dokładnie wygląda sytuacja, warto porównać wymagania stawiane nowemu domowi modułowemu z tym, który ma 50 lub 60 lat. Od razu widzimy, że nowoczesne budownictwo modułowe jest w dzisiejszych czasach bezpieczne.

Domy modułowe są zbudowane tak, aby wytrzymać silniejsze wiatry i gorszą pogodę. Są wykonane z trwałych materiałów, które mogą wytrzymać nie tylko silne wiatry, ale również deszcz.

Dodatkowo w budownictwie modułowym nie korzysta się z farby ołowiowej ani azbestu, co jest problemem w każdym domu zbudowanym w ubiegłych latach - również po zakończeniu okresu PRL. Tak więc domy modułowe nie tylko lepiej znoszą duże burze niż prawie wszystkie domy dostępne obecnie na rynku, ale również mogą być Państwo pewni, że nie posiadają one niebezpiecznych materiałów budowlanych, które wcześniej były stosowane w domach budowanych w XX wieku.

Dodatkowe materiały wzmacniające konstrukcję domu modułowego

Dom modułowy jest budowany poza zakładem, a następnie transportowany do wyznaczonego przez Państwa miejsca zamieszkania. Aby wytrzymać transport, wiele materiałów musi być dodatkowo wzmocnionych. Jeżeli mieli Państwo do czynienia z płytami gipsowo-kartonowymi, to wiedzą Państwo, że łatwo pękają. Dom modułowy musi być zbudowany tak, aby wytrzymać wyboje podczas przejazdu przez drogę. Aby wytrzymać tego rodzaju przesunięcia i ruchy podczas podróży drogowych, dom modułowy będzie dodatkowo wzmocniony. Jeśli zostanie zastosowana płyta gipsowo-kartonowa to ta zostanie dodatkowo przybita, otrzymując dodatkowe wzmocnienie, które uchroni ją przed uszkodzeniami. Nie musimy martwić się, że w przypadku przesunięcia fundamentu, płyta gipsowo-kartonowa się zapadnie.

Budownictwo modułowe jest dostosowane do ekstremalnych warunków

Ponieważ dom modułowy jest budowany w zamkniętym środowisku, producenci mają dostęp do materiałów, które pomagają domowi wytrzymać ekstremalne warunki. Budowa na zlecenie odbywa się z dala od zamkniętego środowiska. Dom będzie odporny na uszkodzenia w późniejszym czasie. Wszystko, co zostało zbudowane w warunkach otwartych nie będzie tak trwałe jak to, co zostało zbudowane w fabryce. Jest to najważniejszy z powodów, dla których dom modułowy jest bardziej pożądany, jeśli chodzi o bezpieczne budownictwo.