Hodowcy drobiu z Kędzierzyna-Koźla i okolic powinni zachować czujność i nie lekceważyć żadnych sygnałów, które mogłyby świadczyć o zarażeniu stada przez wirus HPAI. Ptasią grypę wykryto na terenie sąsiedniego powiatu raciborskiego.
Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu po raz drugi w 2023 roku, cały teren powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego znalazł się w strefie objętej zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków. Tym razem ze względu na wykrycie choroby na terenie Rezerwatu Przyrody „Łężczok”, gmina Nędza, powiat raciborski, województwo śląskie, gdzie stwierdzono wysokie upadki wśród mew śmieszek. Ze względu na poważne ryzyko przeniesienia wirusa grypy występującego u ptaków dzikich na drób utrzymywany przez człowieka zdecydowano o wprowadzeniu zakazu wypuszczania drobiu z zamkniętych obiektów. Wystąpienie ogniska choroby u drobiu wiąże się ze stratami ponoszonymi nie tylko przez samych hodowców, ale też z wysokimi kosztami likwidacji ognisk choroby, znaczącymi utrudnieniami w przemieszczaniu drobiu i jaj, a także zakazami exportowymi z terenów objętych ograniczeniami. Strefę objętą zakażeniem, nakaz utrzymywania drobiu w zamknięciu, a także zgłaszania przypadków padnięć ptactwa dzikiego wprowadzono rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu nr 1/2023 z dnia 27 kwietnia 2023r., które opublikowano w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego pod pozycją 1536.
Ze względu na powtarzające się przypadki występowania na terenie województwa opolskiego oraz na terenie całego kraju ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, zarówno u ptaków dzikich, jak u drobiu, oraz wprowadzanymi w ślad za tym nakazami utrzymywania drobiu w zamknięciu Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu chciał zaapelować do hodowców utrzymujących drób przyzagrodowo o dostosowanie kurników do utrzymywania drobiu nieprzerwanie w zamknięciu, tak aby zminimalizować negatywne skutki nakazu dla ptaków. Powierzchnia kurnika powinna być dostosowana do ilości ptaków w nim utrzymywanych, należy zapewnić zwierzętom dostęp do światła naturalnego (okna) lub sztucznego, utrzymywać pomieszczenia dla drobiu w czystości, zapewnić wystarczającą cyrkulację powietrza w kurniku (okna, jak i drzwi mogą pozostawać otwarte jedynie w przypadku szczelnego zabezpieczenia ich siatką uniemożliwiającą dostęp do kurnika ptakom dzikim, jak i gryzoniom). Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu informuje jednocześnie, że za zamknięte obiekty, w których ptaki mają być odosobnione, uznawane będą również woliery skonstruowane w sposób wykluczający kontakt drobiu z ptakami dzikimi lub ich odchodami, tj. z dachem wykonanym z litego materiału. oraz ścianami bocznymi trwale związanymi z gruntem i uniemożliwiającymi przedostanie się ptaków dzikich oraz gryzoni na teren woliery (np. gęsta i trwała, nieulegająca łatwo uszkodzeniom siatka).
Załącznik | Wielkość |
---|---|
rozporzadzenie_plw_1_2023_z_27_kwietnia_2023_r.pdf | 710.09 KB |