Rynek oponiarski jest obecnie bardzo szeroki i obejmuje wiele marek, a także modeli ogumienia samochodowego. Zaliczają się one do grona trzech podstawowych klas jakościowych. Chodzi tutaj o klasę ekonomiczną, średnią, a także premium. Znalezienie odpowiednich opon dopasowanych do danego pojazdu wymaga więc zwrócenia uwagi nie tylko na rozmiar, indeksy prędkości i nośności, ale również na wiele ważnych parametrów z zakresu właściwości jezdnych, komfortu i bezpieczeństwa podróżowania. Można je poznać między innymi dzięki testom organizowanym przez producentów oraz niezależnych ekspertów.
Czy warto kierować się testami przy zakupie ogumienia?
Zwrócenie uwagi na rezultaty testów jest podstawową sprawą przy zakupie opon. W czasie prowadzonych badań, opony są sprawdzane pod kątem reakcji na ruchy kierownicą, precyzji kierowania i przyczepności w różnorodnych warunkach oraz wytrzymałości i odporności na wiele niekorzystnych czynników. Innymi słowy, dzięki informacjom o testach, można dogłębnie zapoznać się z parametrami i najważniejszymi atutami konkretnego modelu ogumienia. To z kolei pozwoli ustalić czy określone opony są dopasowane do konkretnego pojazdu, stylu jazdy i indywidualnych preferencji użytkownika. Dodatkowo w sieci można znaleźć sporo rankingów opon układanych na podstawie uzyskanych rezultatów różnych testów. To sprawia, że kupowanie i porównywanie ogumienia jest dość łatwym procesem, który nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Informacje uwzględnione w testach ogumienia
Oczywiście testy są przeprowadzone na różnych typach i rozmiarach opon. To właśnie dlatego ważną kwestią jest zwracanie uwagi na szczegółowe informacje podane w testach. W większości przypadków rzetelne testy uwzględniają dane, takie jak:
- Rozmiar opony - jest to podstawowy parametr oprócz informacji o marce i modelu. Rozmiar jest bardzo ważny, ponieważ ten sam model może osiągać różne parametry właśnie w zależności od jego wielkości.
- Temperatura powietrza podczas testu - ważne jest, aby warunki otoczenia były dopasowane do tych, dla których przeznaczona jest dana opona. Oznacza to, że ogumienie letnie jest testowane w wyższych temperaturach, podczas gdy zimowe w temperaturach niższych, często ujemnych.
- Typ nawierzchni - dzięki temu wiadomo jak dana opona spisuje się na asfalcie, trasie szutrowej, śniegu czy też lodzie. Informacje te są bardzo istotne dla osób poszukujących wydajnego, komfortowego i bezpiecznego ogumienia.
Gdzie szukać rezultatów testów?
Informacje na temat przeprowadzonych testów ogumienia można bez większych problemów znaleźć na różnych portalach motoryzacyjnych oraz powiązanych z tematyką opon samochodowych. Dodatkowo zgodnie z wymogami unijnymi od 2012 roku wszystkie opony sprzedawane w krajach członkowskich, muszą posiadać specjalne etykiety. Zawierają one szereg istotnych informacji, takich jak:
- Hamowanie na mokrej nawierzchni - jest to informacja o długości hamowania na mokrej drodze. Klasa A oznacza najkrótszą możliwą drogę hamowania, a klasa G najdłuższą przy prędkości 80 km/h.
- Efektywność paliwowa - informuje o oporach toczenia i poziomie spalania paliwa spowodowanym przez takie opory. Podobnie jak w przypadku hamowania na mokrej drodze, klasa A oznacza najlepszą, a klasa G najgorszą efektywność paliwową.
- Hałas toczenia - wartość emisji hałasu wyrażona w decybelach. Ten parametr jest szczególnie istotny dla użytkowników, którzy kładą duży nacisk na odpowiedni poziom komfortu jazdy.
Można wiec zauważyć, że przeprowadzane testy zapewniają szereg cennych informacji dla użytkowników. Warto więc kierować się nimi wybierając ogumienie do własnego auta.