UM Kędzierzyn-Koźle: Pamięci poległych
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów to w Kędzierzynie-Koźlu długa tradycja. Tradycyjnie też w tym roku rozpoczęły się one mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Następnie uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi w asyście żołnierzy przeszli pod tablicę pamiątkową, która znajduje się na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 12. Tam odbył się uroczysty apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono kwiaty.
Nie zabrakło przemów, które przypomniały tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się 80 lat temu, a także wyrazów uznania dla tych, którzy dbają o to, by pamięć o pomordowanych nie zniknęła. Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary” podkreślali niejednokrotnie mówcy.
W trakcie uroczystości, organizatorzy Stowarzyszenie Kresowian Kędzierzyn-Koźle wręczyło medale osobom, które wspierają ich działania, dążące do upamiętnienia Ofiar tej okrutnej zbrodni. Takie odznaczenia otrzymali m.in. prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska i sekretarz miasta Zbigniew Romanowicz.
Po części oficjalnej wielu uczestników wydarzenia przeniosło się do Domu Kultury Koźle, gdzie odbyła się konferencja historyczno-naukowa, będąca nieodłączną częścią obchodów Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej oraz Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.
Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle,
kedzierzynkozle.pl/pl/aktualnosc/pamieci-poleglych
Autor: krystian