Wielkie święto organizacji pozarządowych w Kędzierzynie-Koźlu. W hali „Azoty” odbyła się VII Gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie". Podczas wydarzenia nagrodzono stowarzyszenia oraz fundacje, które aktywnie działają na rzecz innych. Wręczono statuetki Społecznika Roku Województwa Opolskiego, Opolskiej Niezapominajki oraz laury z zakresu ekonomii społecznej.
Wśród nominowanych w tym roku do tytułu społecznika roku było wiele wspaniałych osób i ciężko było spośród nich wybrać tę jedyną. Po trudnych obradach kapituły tytuł społecznika roku 2022 otrzymał Andrzej Puławski, działacz społeczny ratujący zabytki i organizator wielu akcji na rzecz dzieci i osób pokrzywdzonych. To także strażak ochotnik od 1976 r. i animator kultury, m.in. twórca regionalnej sali muzealnej w Zagwiździu. Marszałek przyznał także nagrodę specjalną i tytuł Super Społecznika Roku Województwa Opolskiego. Otrzymał go Tomasz Wojciech Kłoś z gminy Strzeleczki, który na co dzień angażuje się w rozwój szkolnictwa, w pozyskiwanie sponsorów, organizację imprez okolicznościowych, w remonty wielu obiektów użyteczności publicznej.
Wyróżnienia w tym konkursie otrzymały trzy osoby. To nauczycielka z Opola Justyna Kowol, która przez lata dała się poznać jako animator, organizator i realizator różnych inicjatyw edukacyjno–wychowawczych oraz Anna Król z Kluczborka, która jest pomysłodawczynią utworzenia Jadłodzielni i Książkodzielni przy targowisku miejskim, a z wolontariuszami prowadzi punkt pomocy osobom potrzebującym „Kluczbork dzieli się dobrem”. To także działająca w środowisku senioralnym gminy Turawa i regionu Maria Kula, koordynatorka i animatorka osób starszych w swojej gminie. Wszyscy wyróżnieni nie kryli wzruszenia i wszyscy powtarzali, że te zaszczyty to przede wszystkim zasługa ludzi, z którymi i dla których pracują.
W konkursie Opolska Niezapominajka o laur tej najlepszej rywalizowało niemal 30 organizacji. Decyzją kapituły konkursowej w tym roku ten tytuł przypadł Bankowi Żywności w Opolu, który przeciwdziała marnowaniu żywności poprzez organizowanie bezpłatnego systemu pozyskiwania, magazynowania i dystrybucji żywności niesprzedanej na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców Opolszczyzny. W 2022 r. Bank pozyskał około 2,5 tys. ton żywności dla 50 tys. mieszkańców regionu, aktywnie taż działa na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. W konkursie wyróżniono także trzy stowarzyszenia: Stowarzyszenie Europa Iuvenis, Stowarzyszenie Kulturalne Opole oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Opolskiego.
Doroczna gala jest także okazją do uhonorowania najlepszych organizacji w regionie, działających w sektorze ekonomii społecznej. W tym roku nagroda główna i tytuł Lidera Ekonomii Społecznej Województwa Opolskiego przypadł Klubowi Integracji Społecznej w Opolu, który na co dzień aktywizuje osoby bezrobotne i poszukujące pracy do podjęcia działań w celu zdobycia zatrudnienia. Kapituła wyróżniła także dwie organizacje – Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM oraz Spółdzielnię Socjalną „ECO-INVEST” z Opola.
Kędzierzyńsko-kozielska gala była też okazją do prezentacji dorobku wielu organizacji i stowarzyszeń, które przygotowały swoje stoiska promocyjne w hali „Azoty”.