Urząd Miasta informuje, że obecnie na terenie Kędzierzyna-Koźla prowadzona jest przez Straż Miejską inwentaryzacja zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Ponieważ mieszkańcy mają wiele pytań, postanowiliśmy wyjaśnić kwestie, które budzą największe wątpliwości.

Nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023, poz. 1469 ze zm.) nałożyła art. 3 ust. 3 ustawy, od 1 stycznia 2023 roku na wszystkie gminy w Polsce obowiązek prowadzenia elektronicznych ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) na nieczystości ciekłe oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Zgodnie z cyt. ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości, która nie jest podłączona do kanalizacji sanitarnej, ma obowiązek zapewnienia czystości i porządku poprzez gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiorniku bezodpływowym (szambie) lub w przydomowej oczyszczalni ścieków, spełniających określone wymagania zgodnie z odrębnymi przepisami. Jeżeli kontrolowana osoba nie będzie w stanie udowodnić zawartej umowy na legalny wywóz nieczystości i przedstawić odpowiedniej dokumentacji, Straż Miejska może nałożyć mandat w wysokości 500 zł. Sprawa może również trafić do sądu i wtedy kara grzywny może wynieść nawet 5 tys. zł.

Na Gminie ciąży obowiązek kontroli czy właściciel spełnia wskazane przepisami prawa obowiązki, gdyż ustawa stanowi, że w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, gmina również może być karana.

Wobec konieczności sprawdzenia dużej ilości nieruchomości, w celu usprawnienia realizacji obowiązku zewidencjonowania wszystkich zbiorników bezodpływowych (szamb) na nieczystości ciekłe oraz przydomowych oczyszczalni ścieków zwracamy się z prośbą do właścicieli nieruchomości dotychczas nieskontrolowanych, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej, o wypełnienie druku zgłoszenia do ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków i złożenie lub przesłanie powyższego druku do Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu do dnia 29 lutego 2024 r.

Druk zgłoszenia jest do pobrania:

Prosimy o dostarczenie wypełnionego i podpisanego druku zgłoszenia do:

  • Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, lub
  • pocztą na adres: Urząd Miasta, ul. Piramowicza 32, 47-200 Kędzierzyn-Koźle, lub
  • Elektronicznej Skrzynki Podawczej: epuap.gov.pl Sprawa: Pismo ogólne podpisane profilem zaufanym.

Potrzeba dokonania zgłoszenia spowodowana jest koniecznością zaktualizowania danych posiadanych przez Urząd i dostosowania ich do aktualnych przepisów prawa.

Przypominamy:
Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do podłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej (o ile taka istnieje). W sytuacji braku kanalizacji konieczne jest wyposażenie nieruchomości w zbiornik na nieczystości ciekłe bez odpływu lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Każdy właściciel nieruchomości jest obowiązany udokumentować korzystanie z takich usług – opróżnianie zbiornika poprzez okazanie stosownej umowy i dowodów opłat za usługi asenizacyjne potwierdzających systematyczność opróżniania zbiorników. Powyższa dokumentacja powinna być okazywana na każde wezwanie organu kontrolującego, przy czym zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy mają obowiązek prowadzić ww. kontrole co najmniej raz na dwa lata. Usługi wywozu nieczystości ciekłych lub osadów z oczyszczalni powinny być wykonywane przez firmy posiadające odpowiednie zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Częstotliwość opróżniania szamb precyzuje Uchwała Nr LIV/637/23 Rady Miasta w Kędzierzynie-Koźlu z 26 stycznia 2023 r., która określa, że zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe powinny być opróżniane z częstotliwością zapobiegającą przepełnieniu tych zbiorników i wylewaniu się nieczystości na powierzchnię terenu, do gruntu lub do wód, jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, natomiast częstotliwość opróżniania przydomowych oczyszczalni ścieków z osadów i innych odpadów powinna być zgodna z wytycznymi zawartymi w instrukcji eksploatacji tych urządzeń, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku. Jest to akt prawa miejscowego, który obowiązuje na terenie całej gminy.