Tydzień Patriotyczny 2024: Obchody 106. rocznicy odzyskania Niepodległości w Kędzierzynie-Koźlu

W dniach 08-15 listopada 2024 roku mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych obchodach 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, organizowanych przez Muzeum Ziemi Kozielskiej. Tydzień Patriotyczny to wydarzenie, które z pewnością zjednoczy lokalną społeczność w duchu patriotyzmu oraz wspólnej historii.
- Różnorodny program wydarzeń na Tydzień Patriotyczny
- Defilady, koncerty i seminaria celebracja niepodległości
- Wykłady i warsztaty edukacyjne dla młodzieży
- Organizatorzy i partnerzy wydarzenia
Różnorodny program wydarzeń na Tydzień Patriotyczny
W ramach Tygodnia Patriotycznego zaplanowano szereg atrakcji, które mają na celu przybliżenie mieszkańcom historii Polski oraz znaczenia symboli narodowych. Już 8 listopada o godzinie 10.00 w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się wystawa pt. Ignacy Jan Paderewski artysta i polityk”, a godzinę później w bibliotece i sieci lokalnych bibliotek dzieci wezmą udział w warsztatach pt. Pamiętajmy o symbolach”. To doskonała okazja, aby najmłodsi poznali ważne elementy naszej kultury narodowej.
Defilady, koncerty i seminaria celebracja niepodległości
Następnego dnia, 9 listopada, o godzinie 11.00 odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego Kocham Cię, Polsko” w formie online, co z pewnością wzbudzi zainteresowanie wśród młodzieży. Z kolei 10 listopada na kozielskim rynku, tuż przy parkingu przy Muzeum, zaplanowano defiladę oraz prezentację Sekcji Konnej Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich, a także pokazy szabli historycznej i sportowej. To wydarzenie z pewnością przyciągnie wielu miłośników historii i tradycji militarnych.
11 listopada o godzinie 15.00 w Muzeum odbędzie się koncert pieśni polskich oraz wspólny śpiew pieśni patriotycznych. Wystąpią znakomici artyści: Izabela Migocz (sopran), Wojciech Poprawa (tenor) oraz Katarzyna Rzeszutek (akompaniament), co z pewnością stworzy niezapomnianą atmosferę. Tego dnia warto również zwrócić uwagę na pokaz wyposażenia żołnierza Sił Zbrojnych RP, który odbędzie się 12 listopada o godzinie 11.00 w Muzeum.
Wykłady i warsztaty edukacyjne dla młodzieży
W kolejnych dniach wydarzenia zaplanowano również ciekawe seminaria i warsztaty. 13 listopada o godzinie 10.00 odbędzie się XXIX Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe pt. Kobiety miasta Kobiety w mieście”, a 14 listopada w Muzeum odbędzie się wykład i warsztaty dla młodzieży dotyczące broni i uzbrojenia husarii oraz innych formacji wojskowych z XVII wieku. Na zakończenie Tygodnia Patriotycznego, 15 listopada, zaplanowane są warsztaty dla dzieci pt. Kto Ty jesteś? Polak mały”, które z pewnością dostarczą najmłodszym wielu emocji i wiedzy o ich tożsamości narodowej.
Organizatorzy i partnerzy wydarzenia
Tydzień Patriotyczny jest organizowany przez Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz Gminę Kędzierzyn-Koźle, a w jego realizację zaangażowane są również lokalne instytucje, takie jak Miejska Biblioteka Publiczna, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Kędzierzynie-Koźlu, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej oraz Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Dzięki współpracy tych podmiotów, mieszkańcy będą mieli szansę na bogaty program, który z pewnością przyczyni się do umocnienia poczucia wspólnoty i narodowej tożsamości.
Na podst. Biblioteka w Kędzierzynie-Koźlu
Ostatnie Artykuły

Rotacyjne pojemniki na tekstylia znikają. Zostają tylko dwa bezpłatne wyjścia

Muzeum Ziemi Kozielskiej miesza historię z zabawą i łapie rodzinny rytm

Ciepły wieczór nad Kędzierzynem–Koźlem. Powietrze stało spokojnie

80 milionów dla miasta i remont Damrota. Kędzierzyn-Koźle wchodzi w gorący tydzień

Remont Damrota przestawi autobusy. MZK zapowiada objazd

Biblioteka w Kędzierzynie-Koźlu przechodzi w letni tryb z książkami i warsztatami

MZK znów rusza w trasę. W planie Książ, Bratysława i Góry Sowie

Wakacyjna rezerwacja może zamienić się w kosztowną pułapkę

80 milionów ze Szwajcarii dla Kędzierzyna-Koźla. Zmiany obejmą całe miasto

Elastyczna praca przestaje być wyjątkiem. Nowe modele wchodzą do firm

Kędzierzyn–Koźle w krajowej czołówce. Piąte miejsce w rankingu samorządów

Dwa centra mają zyskać nowy kształt. Mieszkańcy zdecydują o tym sami

Pierwszy rajd osiedla Piastów–Powstańców Śląskich dołożył cenne kilometry

Autobusy ominą Damrota. Przystanki Ratusz przeniesione na Aleję Jana Pawła II
Przydatne dane teleadresowe
- Dom Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu - kontakt, oferta i warunki pobytu
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu - kontakt, zgłoszenia chorób zakaźnych, lekarze wyznaczeni
- Urząd Gminy Cisek - kontakt, adres i obsługa mieszkańców
- Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" w Kędzierzynie-Koźlu - kontakt, grupy badawcze, oferta
- Urząd Stanu Cywilnego w Reńskiej Wsi - kontakt, godziny, rejestracja urodzenia, ślub, odpisy aktów
- Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu - kontakt, dzielnicowi, godziny
