Kolorowe pływadła i wielka zabawa na 26. spływie Odry z Raciborza do Koźla

3 min czytania
Kolorowe pływadła i wielka zabawa na 26. spływie Odry z Raciborza do Koźla


Odra ponownie pokazała swoją moc integracji i kreatywności podczas 26. edycji „Pływadeł”. Kolorowe konstrukcje, pełne pomysłów i pasji, przepłynęły ponad 40 kilometrów, łącząc mieszkańców i miasta w wyjątkowym święcie rzeki. To wydarzenie, które co roku przyciąga tłumy i buduje niepowtarzalną atmosferę nad wodą.

  • Racibórz ożywa dzięki barwnym „Pływadłom” na Bulwarach Nadodrzańskich
  • Kędzierzyn-Koźle świętuje z „Pływadłami” – emocje na przystani „Szkwał”
  • Siła Odry jako miejsca spotkań i wspólnej pasji mieszkańców Górnej Odry

Racibórz ożywa dzięki barwnym „Pływadłom” na Bulwarach Nadodrzańskich

W ostatni weekend czerwca Racibórz stał się areną niezwykłego widowiska – 26. edycja „Pływadeł” rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00 na Bulwarach Nadodrzańskich. To miejsce nad Odrą, znane z pięknych spacerów i rekreacji, w tym dniu zamieniło się w centrum radosnej rywalizacji i wspólnej zabawy. Uczestnicy ruszyli w trasę, która prowadziła przez malownicze zakątki regionu aż do Kędzierzyna-Koźla, pokonując ponad 40 kilometrów wodnej drogi.

„Pływadła” to nie tylko spływ – to prawdziwe święto kreatywności i zaangażowania lokalnych społeczności. W tym roku impreza odbyła się pod hasłem „Viadrus i Chrobry strażnikami naszej Odry”, nawiązując do ważnych jubileuszy: tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego oraz półwiecza Kędzierzyna-Koźla. Blisko czterdzieści unikatowych jednostek, stworzonych własnoręcznie przez pasjonatów majsterkowania, zachwycało różnorodnością form i kolorów.

Kędzierzyn-Koźle świętuje z „Pływadłami” – emocje na przystani „Szkwał”

Drugi dzień imprezy zakończył się w Koźlu, gdzie na przystani „Szkwał” zgromadziła się liczna publiczność spragniona rozrywki i artystycznych doznań. Po emocjonującym dopłynięciu uczestników czekał bogaty program kulturalny. Na scenie zaprezentowali się młodzi artyści z grup Agaty Seidel i Krzysztofa Grońskiego, dziecięcy klub Oyama Karate oraz energetyczny zespół „Szkocka Trupa”, który dał dwa koncerty – finałowy bis rozpoczął się o godzinie 18:00.

Wśród pływających konstrukcji największe uznanie zdobyło „Zamek Milenium” – imponująca jednostka mierząca aż 13 metrów wysokości. Zegar na pokładzie odmierzał czas do mety, a armaty wystrzeliwały słodycze dla najmłodszych uczestników. Nie zabrakło też basenu ze zjeżdżalnią dla dzieci. Ten projekt powstał dzięki ekipie z Raciborza pod kierunkiem Bronisława Piróga, inicjatora całej imprezy.

Drugie miejsce przypadło rodzinie Krybusów z Grzegorzowic za pływadło inspirowane grą planszową Monopoly, stworzone specjalnie na jubileusz Kędzierzyna-Koźla. Trzecia lokata należała do „Arki Chrobrego”, symbolizującej połączenie historii z nadzieją na przyszłość regionu.

Siła Odry jako miejsca spotkań i wspólnej pasji mieszkańców Górnej Odry

„Pływadła” to dowód na to, jak bardzo Odra potrafi jednoczyć ludzi niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Mimo trudnych warunków – płytkiej wody, silnego wiatru i drobnych usterek technicznych – niemal wszystkie konstrukcje dotarły do celu, pokazując determinację i ducha zespołu organizatorów oraz uczestników.

„To pokazuje, że duch ‘Pływadeł’ i siła wspólnoty są silniejsze niż jakiekolwiek przeciwności.” – Bronisław Piróg

Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Opolskiego, a w imprezie aktywnie uczestniczył Członek Zarządu Województwa Opolskiego Robert Węgrzyn. Już dziś warto zanotować datę kolejnej edycji – 27. odsłona tej niezwykłej imprezy odbędzie się w przyszłym roku, by znów przypomnieć wszystkim mieszkańcom Górnej Odry o sile tradycji i wspólnego działania.

Na podst. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski

Autor: krystian