Zmarł Kazimierz Pietrzyk, ojciec sukcesów Mostostalu i architekt PlusLigi

Kazimierz Pietrzyk, twórca złotych lat siatkówki w Kędzierzynie-Koźlu, zmarł w wieku 83 lat po długiej chorobie. Człowiek, który z Mostostalu stworzył potęgę i współtworzył system zawodowej ligi w Polsce, pozostawił trwały ślad w mieście i całej polskiej siatkówce.
- Pamiętajmy o Kazimierzu Pietrzyku – legenda siatkówki z Kędzierzyna-Koźla
- Przypomnij sobie początki klubu Mostostal i sukcesy, które zmieniły Kędzierzyn-Koźle
Pamiętajmy o Kazimierzu Pietrzyku – legenda siatkówki z Kędzierzyna-Koźla
Kazimierz Pietrzyk zmarł w wieku 83 lat po długiej chorobie. Przez wiele lat był szefem klubów z najwyższej półki polskiej siatkówki i jednym z inicjatorów powołania Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, działającej dziś jako Polska Liga Siatkówki S.A. Pełnił także funkcję członka i przewodniczącego jej rady nadzorczej.
Pietrzyk urodził się w 1942 roku we Francji. Po zakończeniu wojny jego rodzina wróciła do Polski i osiedliła się w Kędzierzynie. Kształcił się na Politechnice Wrocławskiej, a po studiach rozpoczął pracę w firmie Mostostal, gdzie m.in. pełnił funkcję dyrektora kędzierzyńskiego oddziału.
Przypomnij sobie początki klubu Mostostal i sukcesy, które zmieniły Kędzierzyn-Koźle
Siatkówkę pokochał już podczas studiów i występował jako zawodnik AZS Wrocław. Jego pierwszą inwestycją po studiach była hala sportowa w Kędzierzynie - budowa, która symbolicznie łączyła jego pasję do sportu z zawodową ścieżką inżyniera.
W latach dziewięćdziesiątych współtworzył klub Mostostal, powstały na bazie dawnego Chemika. Jako prezes klubu w latach 1994-2012 prowadził go przez okres największych triumfów: wiele tytułów mistrza Polski, Puchary Polski oraz medale w Lidze Mistrzów i Pucharze CEV. Klub występował kolejno pod nazwami Mostostal, Mostostal Azoty, a od 2007 roku ZAKSA.
Pietrzyk był także zaangażowany poza boiskiem – pełnił funkcję Posła na Sejm RP IV kadencji z okręgu opolskiego, co dodatkowo podkreśla jego wpływ na życie publiczne regionu.
Źródło: Plus Liga
Na podstawie: UM Kędzierzyn-Koźle
Ostatnie Artykuły

Syreny w Kędzierzynie-Koźlu odezwą się tylko na próbę

W kościele św. Mikołaja muzyka pasyjna zatrzymała codzienny pośpiech

Wiosenna elegancja bez kompromisów – jak łączyć świeżość z profesjonalizmem?
![[SIATKÓWKA] PlusLiga – Aluron CMC Warta Zawiercie – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 w ćwierćfinale. Goście z Kędzierzyna-Koźla odwrócili losy meczu](/images/mecz/thumbnails/aluron-cmc-warta-zawiercie-zaksa-kedzierzyn-kozle-29032026-23.webp)
[SIATKÓWKA] PlusLiga – Aluron CMC Warta Zawiercie – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 w ćwierćfinale. Goście z Kędzierzyna-Koźla odwrócili losy meczu

Przedszkolaki wniosły do gabinetu prezydenta wielkanocny akcent

W Budowlance padły słowa, które mają przerwać milczenie o hejcie

Przedszkolaki zasypały policjantów pytaniami po wizycie w Mechnicy

Szkoła, która uczy empatii zamiast etykiet, pokazała głos młodych o neuroróżnorodności

Piesi i rowerzyści pod lupą - policja ruszyła z akcją NURD w powiecie

W żłobku nr 6 wielkanocne ozdoby zaczęły się od wydmuszek

Nie syreny, lecz testy sprawdziły młodych strażaków z powiatu

Kędzierzyńsko-kozielska elita sportowa znów dostała stypendia

W Budowlance padły słowa, których młodzi często nie mówią głośno

