Po 80 latach - szkoła w Kozlu z nowymi toaletami i izolacją fundamentów

2 min czytania
Po 80 latach - szkoła w Kozlu z nowymi toaletami i izolacją fundamentów

W Kędzierzynie-Koźlu zakończyła się największa od lat modernizacja I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza - budynek wyszedł z remontu suchszy, bezpieczniejszy i bardziej przystosowany do współczesnego użytkowania. Uczniowie i absolwenci spotkali się, by zobaczyć efekty zmian, a dyrekcja podkreśla, że inwestycja ma służyć kolejnym pokoleniom. W tle trwa dyskusja o odpowiedzialności za nowe wyposażenie.

  • Remont od fundamentów po sanitariaty - co zostało zrobione w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza
  • Jak przyjęli zmiany mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla i czego oczekuje szkoła dalej

Remont od fundamentów po sanitariaty - co zostało zrobione w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza

Podczas odbioru prac dyrekcja poinformowała, że inwestycja o wartości blisko 2 milionów złotych objęła zarówno wnętrza, jak i zewnętrzne zabezpieczenia budynku. W ramach modernizacji wykonano izolacje pionowe fundamentów z drenażem, poprawiono instalację odgromową i uporządkowano teren wokół szkoły, co rozwiązało problem wysokiej wilgotności związany z bliskością rzeki Odry. Wewnątrz pojawiły się nowe sanitariaty na wszystkich kondygnacjach - tam, gdzie wcześniej ich nie było, oraz toalety zaprojektowane z uwzględnieniem proporcji płci wśród uczniów. Kontrola sanepidu potwierdziła, że przepustowość systemu sanitarnego wzrosła o 400 procent.

“Mogę z ogromną przyjemnością i dumą powiedzieć, że w kozielskim Sienkiewiczu mamy XXI wiek. Po 80 latach wreszcie pojawiły się toalety w miejscach, gdzie nie było ich nigdy”
Wojciech Czapla, dyrektor szkoły

Remont przebiegał od końcówki czerwca do końcówki listopada i został zrealizowany zgodnie z harmonogramem. Wykonawcą była firma “Budmistrz” Piotra Górskiego - współpraca oceniona przez dyrekcję jako wzorowa. Szkoła planuje kolejne prace adaptacyjne w dawnych pomieszczeniach delegatury kuratorium, gdzie mają powstać pracownie informatyczna oraz biologiczno-geograficzna.

Jak przyjęli zmiany mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla i czego oczekuje szkoła dalej

Nowe przestrzenie obejrzeli uczestnicy jubileuszowego zjazdu - około 1250 gości. Wielu absolwentów chwaliło estetykę i funkcjonalność, zwłaszcza duże lustra w toaletach damskich. Jednocześnie dyrekcja zwraca uwagę na akty wandalizmu wobec nowego wyposażenia i apeluje o szacunek dla efektów pracy i środków publicznych. Przypomniano, że inwestycja ma służyć nie tylko obecnym uczniom, lecz także przyszłym rocznikom.

Dla mieszkańca to oznacza realne podniesienie standardu jednej z miejskich instytucji edukacyjnych - suchszy budynek i lepsze zaplecze sanitarne to wyższy komfort zajęć, mniejsze ryzyko awarii i mniejsze koszty napraw w perspektywie lat. Jeśli szkoła otrzyma środki na planowane pracownie, oferta edukacyjna I LO może się znacząco wzbogacić, co warto obserwować przy kolejnych budżetowych decyzjach.

na podstawie: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

Autor: krystian