Transgraniczne spotkania łączą pokolenia - samorządy podsumowały projekt

W Nachodzie spotkali się przedstawiciele kilku samorządów, by podsumować, co udało się zrealizować w ramach wspólnej inicjatywy. Z Kędzierzyna-Koźla pojechali urzędnicy i organizatorzy, a rozmowy dotyczyły przede wszystkim efektów warsztatów oraz planów na kolejne wyjazdy i nowe projekty. W sali panowała mieszanka optymizmu i praktycznego podejścia do organizacji działań transgranicznych.
- Rozmowy w Nachodzie pokazały skalę partnerskiej pracy Kędzierzyna-Koźla i sąsiadów
- Wspólnie przez granice pokoleń - co będzie dalej i kogo obejmie projekt
Rozmowy w Nachodzie pokazały skalę partnerskiej pracy Kędzierzyna-Koźla i sąsiadów
Podczas spotkania w mieście gospodarzu przedstawiciele lokalnych władz omówili dotychczasowe działania i wymienili doświadczenia. W wydarzeniu wzięły udział delegacje z: Kędzierzyna-Koźla, Świdnicy, Kłodzka oraz Czeskiej Skalice. Uczestnicy przypomnieli, że w minionym roku dzięki wsparciu unijnemu zrealizowano serię wycieczek, spotkań i warsztatów integracyjnych adresowanych zarówno do seniorów, jak i do młodszych uczestników.
Organizatorzy podkreślali, że kluczowe dla powodzenia przedsięwzięcia były dobra logistyka, komunikacja między partnerami i jasny harmonogram działań. Liderzy każdego samorządu przedstawili wnioski z dotychczasowej pracy i omówili szczegóły planów na najbliższe miesiące.
Wspólnie przez granice pokoleń - co będzie dalej i kogo obejmie projekt
Wspólny program przewiduje kolejne wyjazdy i działania edukacyjne. Zaplanowano:
- 6 wycieczek zaplanowanych w okresie od kwietnia do lipca,
- udział około 200 osób podczas tych wyjazdów,
- kontynuację wymiany międzypokoleniowej z naciskiem na integrację seniorów oraz dzieci i młodzieży.
W rozmowach padły też plany dotyczące nowej inicjatywy zatytułowanej “Zdrowie bez granic”, którą partnerzy chcą realizować w latach 2027–2028. Projekt ma rozszerzyć współpracę i przenieść ją na obszary związane ze zdrowiem i profilaktyką — szczegóły mają być ustalane w kolejnych etapach.
Z punktu widzenia finansowania warto przypomnieć, że obecne działania są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg Czechy-Polska 2021-2027, Priorytet 4 - Współpraca instytucji i mieszkańców (nr rej. w MS2021+ CZ.11.04.02/00/23_003/0000111). To zapewnia stabilność projektu i możliwość planowania kolejnych inicjatyw.
Dla mieszkańców oznacza to realne szanse na udział w zajęciach i wyjazdach - warto śledzić komunikaty Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle oraz partnerskich samorządów, gdzie będą pojawiać się informacje o naborach i kryteriach udziału. Z doświadczeń podobnych projektów wynika, że zgłoszenia zwykle obejmują krótkie formularze i są ogłaszane z wyprzedzeniem, co daje czas na zaplanowanie udziału.
na podstawie: UM Kędzierzyn-Koźle.
Ostatnie Artykuły

Wynosili mienie ze szkółki leśnej przez kilka dni - duet z Kędzierzyna-Koźla zatrzymany

Świąteczny pośpiech to najlepszy moment dla kieszonkowców

Kędzierzyńsko-kozielscy ratownicy weszli w sezon z medalami i rekordem Polski

Małe kroki, wielka ciekawość - przedszkolaki podbijają muzeum w Koźlu

Most między osiedlem a Blachownią dostanie wreszcie bezpieczną kładkę

Wielkanoc w muzeum w Kędzierzynie-Koźlu miała kolor, ruch i sporo pomysłów

Młodzi zatrzymali Kędzierzyn-Koźle w kadrze i przypomnieli o życiu poza ekranem

Młodzi siatkarze z Kędzierzyna-Koźla stanęli na podium finału ligi

Kędzierzyn–Koźle dostaje 80 milionów i szykuje przebudowę niemal każdego obszaru

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla zamienili służbę na pływalnię

Seniorzy oswoją komputer w Sławięcicach - rusza praktyczny kurs

Seniorzy z Kędzierzyna-Koźla oswajają komputer w Filii nr 5

Wielkanocny stół w „Pod Brzozą” połączył seniorów, gości i młodzież

