Podszywają się pod listonosza - oszuści celują w seniorów

Do drzwi pukają osoby podające się za listonoszy i żądają dopłaty za rzekomą przesyłkę. Działania są szybkie i nastawione na wywołanie paniki – ofiarami najczęściej padają osoby starsze. Służby ostrzegają przed tym schematem i przypominają procedury weryfikacji.
Oszustwo „na listonosza” polega na wprowadzeniu w błąd co do tożsamości sprawcy. Sprawca może zapukać do mieszkania i twierdzić, że doręcza przesyłkę wymagającą dopłaty, przekaz pieniężny albo list polecony, którego odbiór rzekomo wymaga uiszczenia należności. Często stosowana jest presja czasu, by uniemożliwić spokojną reakcję.
Schematy są zróżnicowane. Przestępcy kontaktują się też telefonicznie, zapowiadając późniejszą wizytę „listonosza”. Zdarzają się połączenia łączone z innymi oszustwami – informowanie o rzekomym wypadku bliskiej osoby, przekazanie gotówki przez pracownika poczty lub inscenizowanie współpracy listonosza z fałszywymi policjantami. W takich sytuacjach sprawcy działają szybko i dążą do odcięcia ofiary od kontaktu z rodziną.
Prawdziwi pracownicy operatorów pocztowych, w tym Poczta Polska, działają według procedur. Listonosz powinien posiadać identyfikator służbowy i nie ma prawa żądać pieniędzy bez podstawy, takiej jak przesyłka pobraniowa. W razie wątpliwości można poprosić o okazanie dokumentu i skontaktować się z placówką pocztową.
Policja przypomina o zasadach ochrony przed wyłudzeniami. Nie należy wpuszczać obcych do mieszkania bez potrzeby, nie wolno przekazywać gotówki ani podawać danych osobowych osobom nieznanym. Jeśli rozmowa budzi podejrzenia, należy ją przerwać i zadzwonić na numer alarmowy 112 lub skontaktować się bezpośrednio z Policją.
Kluczową rolę odgrywa edukacja i czujność rodziny wobec osób starszych. Bliscy powinni informować seniorów o aktualnych metodach działania oszustów i przypominać o konieczności weryfikacji każdej nietypowej wizyty. Rozsądek i ograniczone zaufanie są podstawową ochroną przed utratą oszczędności życia.
na podstawie: Policja Kędziezyn-Koźle.
Autor: krystian

