Przystań Szkwał przechodzi metamorfozę – budynek dla organizacji społecznych i kulturalnych

FOT. Powiat
Na kozielskiej wyspie powoli znika obraz pustego ośrodka wodnego, a na jego miejscu wyłania się przestrzeń do działań społecznych i kulturalnych. W Kędzierzynie-Koźlu inwestycja ma łączyć sport, edukację i wolontariat, a remontowany budynek zyska nowe życie i udogodnienia. Prace ruszyły po przekazaniu placu budowy i mają nadać miejscu świeży, dostosowany do potrzeb organizacji charakter.
- Przystań Szkwał zmienia funkcję ośrodka wodnego i zyska wyposażenie ułatwiające dostęp
- W Kędzierzynie-Koźlu finansowanie i harmonogram – ile kosztuje rewitalizacja i kiedy się zakończy
Przystań Szkwał zmienia funkcję ośrodka wodnego i zyska wyposażenie ułatwiające dostęp
Na wyspie, gdzie stoi dawny ośrodek, przebudowany zostanie czterokondygnacyjny budynek oświatowy. Projekt przewiduje jego przekształcenie w obiekt przeznaczony dla organizacji pozarządowych – miejsca spotkań, zajęć kulturalnych, sportowych i edukacyjnych oraz wsparcia społecznego i działań wolontariackich. W ramach modernizacji zaplanowano m.in. montaż:
- dźwigu osobowego zapewniającego lepszą dostępność,
- uporządkowanie przestrzeni wewnętrznych pod sale wielofunkcyjne,
- adaptację infrastruktury do potrzeb organizacji pracujących z różnymi grupami odbiorców.
Prace budowlane rozpoczęły się po przekazaniu placu budowy niedawno, a realizacja ma na celu przywrócenie obiektowi funkcji integrujących mieszkańców wokół aktywności społecznych i rekreacyjnych.
W Kędzierzynie-Koźlu finansowanie i harmonogram – ile kosztuje rewitalizacja i kiedy się zakończy
Inwestycję prowadzi Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski, który sięgnął po wsparcie z programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021–2027 w działaniu 10.2 Rewitalizacja na obszarach miejskich. Najważniejsze liczby projektu:
- dofinansowanie z programu – 1 253 615,44 PLN,
- całkowita wartość projektu – 1 576 874,78 PLN,
- wkład własny Powiatu – 323 259,34 PLN,
- termin zakończenia prac wstępnie zaplanowany na 2026 r.,
- plac budowy przekazano wykonawcy 20 lutego.
Takie zestawienie finansowe oznacza, że przebudowa ma solidne wsparcie zewnętrzne, a samorząd partycypuje w kosztach tylko częściowo. Harmonogram przewiduje kolejne etapy prac konstrukcyjnych i adaptacyjnych, o których powiat będzie informować w miarę postępu robót.
W praktyce – co mieszkańcy mogą zyskać i na co zwrócić uwagę Przebudowa Przystani Szkwał to dla miasta nie tylko nowa sala czy biura NGO-sów. To potencjalne rozszerzenie oferty kulturalnej i sportowej, łatwiejszy dostęp do pomocy społecznej oraz miejsca dla wolontariatu i edukacji poza szkolnej. Kilka praktycznych uwag:
- po zakończeniu prac obiekt powinien być dostępniejszy dla osób z ograniczoną mobilnością dzięki planowanemu dźwigowi,
- organizacje pozarządowe zyskają dedykowane przestrzenie do prowadzenia projektów krótkich i długoterminowych,
- warto śledzić komunikaty Powiatu dotyczące konkursów na korzystanie z sal czy naboru na programy społeczne.
Prace na wyspie oznaczają też okresowe utrudnienia w okolicy – droga dojazdowa i miejsca postojowe mogą być czasowo zmienione lub ograniczone. Informacje o utrudnieniach i ostatecznym programie działań w odnowionym obiekcie będą ukazywać się w komunikatach Powiatu oraz na stronach miejskich.
na podstawie: Powiat.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Dwa aktywne przejścia przy „Promyczku” poprawią widoczność pieszych

24 kamery i nowe latarnie. Kozielskie Planty zmienią się po zmroku

Szlak Koziołków z nową atrakcją. Przy figurach pojawiły się kody QR

Grażyna Bułka na pokładzie - literacki rejs po Odrze w Kędzierzynie-Koźlu

Wakacyjny wypoczynek bez ryzyka. Policja przypomina o ostrożności

Triathlon wraca nad Odrę. Pływanie, rower i bieg w jednym wyzwaniu

Syreny alarmowe zabrzmią w powiecie. To będą tylko ćwiczenia

Meningokoki typu B bez opłat. Dzieci z Kędzierzyna-Koźla mogą skorzystać

Na Pogorzelcu kończy się zagospodarowanie terenu przy Słowackiego

Znalazł torebkę na przystanku - cudzą kartą zapłacił blisko 500 zł

Błoto, rzeka i pięć kilometrów przeszkód. Kozioł wraca do Sławięcic

Chwila nieuwagi w Pawłowiczkach. 53-latka zderzyła się z Volkswagenem

Wakacyjna niedziela na Orliku. Sportowe zajęcia będą bezpłatne

Rejs po Odrze z historią powstania w tle - spotkanie z Pawłem Brolem
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Stanu Cywilnego Pawłowiczki - kontakt, sprawy, druki
- Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu - kontakt, godziny, e-usługi i terminy
- Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu - bilety, godziny, wystawy i dojazd
- Komenda Powiatowa PSP w Kędzierzynie-Koźle - kontakt, JRG, sprawy prewencyjne
- Publiczne Ognisko Artystyczne w Kędzierzynie-Koźlu - zajęcia, zapisy i kontakt
- Gminny Ośrodek Kultury w Cisku - kontakt, godziny, zajęcia i wynajem sal
