Strażacka halówka rozgrzała halę w Kędzierzynie-Koźlu do czerwoności

FOT. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
W hali im. K. Pietrzyka od pierwszych startów było widać, że tego dnia nie chodzi tylko o sport. Podczas II Ogólnopolskich Halowych Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Kędzierzynie-Koźlu każda sekunda miała znaczenie, a każdy błąd mógł kosztować miejsce na podium. Na parkiecie spotkały się najlepsze Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z kraju, obok nich pojawili się też goście z Ukrainy. W tle rywalizacji wybrzmiewały emocje, szkolenie i zwykła strażacka solidarność.
- Na torach wszystko rozstrzygało się w ułamkach sekund
- Ukraińscy goście wyszli z hali z prezentem i brawami
- Wyniki pokazały siłę drużyn, a powiat patrzy już dalej
Na torach wszystko rozstrzygało się w ułamkach sekund
Do hali zjechało 38 drużyn z całej Polski, a konkurencje prowadzono równolegle na kilku torach. Z trybun dało się wyczuć napięcie, bo o końcowych wynikach decydowały naprawdę drobne różnice. Nie było tu miejsca na przypadek – młodzi zawodnicy musieli wykazać się sprawnością, opanowaniem i wiedzą, która w strażackiej służbie ma równie duże znaczenie jak kondycja.
Tomasz Golasz, sędzia główny i główny organizator wydarzenia, zwracał uwagę, że to nie jest zwykły bieg z przeszkodami. W jego ocenie zadania są wielowymiarowe i sprawdzają przygotowanie przyszłych strażaków od podstaw.
„Zawodnicy mają dziś naprawdę trudne zadanie. Muszą wykazać się wieloma umiejętnościami – od poprawnego wykonania węzłów, przez sprawienie linii gaśniczej, po rozpoznawanie armatury wodnej. To nie jest tylko bieganie”.
Dodał też, że formuła halowa dobrze przyjęła się w środowisku pożarniczym, bo pozwala trenować przez cały rok, także wtedy, gdy pogoda nie sprzyja ćwiczeniom na zewnątrz.
Ukraińscy goście wyszli z hali z prezentem i brawami
Jednym z najbardziej poruszających momentów wydarzenia było przekazanie sprzętu treningowego drużynom z Ukrainy. Kapitan jednej z ekip podziękował strażakom z województwa opolskiego za wsparcie w czasie wojny, a słowa te przerwały na chwilę sportowy rytm hali. Odpowiedziały im długie brawa, które pokazały, że w takich chwilach rywalizacja schodzi na dalszy plan.
Teresa Tiszbierek, wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP i przewodnicząca Komisji ds. Dzieci, Młodzieży i Sportu, podkreślała, że Opolszczyzna od lat wyróżnia się w organizacji takich imprez.
„Opolszczyzna to dziś stolica strażackiej halówki”.
Jej słowa dobrze oddawały rangę zawodów. W Kędzierzynie-Koźlu spotkały się najlepsze drużyny z całego kraju, a halowa formuła pozwala sprawdzić młodzież w warunkach wymagających nie tylko szybkości, lecz także dokładności. To właśnie takie umiejętności najczęściej decydują później o skuteczności na prawdziwej służbie.
Wyniki pokazały siłę drużyn, a powiat patrzy już dalej
Na podium w kategorii dziewcząt stanęły: MDP Krzewica, MDP Machcin i MDP Chotyłów. W rywalizacji chłopców najlepiej poradziły sobie MDP Wola Wapowska, MDP Machcin i MDP Szadkowice. Wysokie, 8. miejsce zajęła również drużyna z Miejsca Odrzańskiego, co dla gospodarzy było ważnym sygnałem, że miejscowe przygotowanie idzie w dobrym kierunku.
Aurelia Stępień podczas otwarcia zwracała uwagę, że dla Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego obecność tak dużej imprezy to wyróżnienie, ale też czytelny znak, jak ważna jest praca z młodzieżą w strażackim ruchu. Z jej wypowiedzi wybrzmiewało też coś bardzo konkretnego dla regionu – od nowego roku w Zespole Szkół nr 1 rusza klasa o profilu strażackim. Dzisiejsze zawody stały się więc czymś więcej niż widowiskiem. Pokazały, że w Kędzierzynie-Koźlu rośnie zaplecze dla przyszłych druhów, a strażacka pasja ma tu własne, mocne zaplecze.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Pływacy z Kędzierzyna-Koźla wracają z mistrzostw z medalami

Motorowerzysta z Kędzierzyna-Koźla miał blisko 2,5 promila

Setne urodziny mieszkańca Kędzierzyna-Koźla. Były życzenia i wspomnienia

Dwa aktywne przejścia przy „Promyczku” poprawią widoczność pieszych

24 kamery i nowe latarnie. Kozielskie Planty zmienią się po zmroku

Szlak Koziołków z nową atrakcją. Przy figurach pojawiły się kody QR

Grażyna Bułka na pokładzie - literacki rejs po Odrze w Kędzierzynie-Koźlu

Wakacyjny wypoczynek bez ryzyka. Policja przypomina o ostrożności

Triathlon wraca nad Odrę. Pływanie, rower i bieg w jednym wyzwaniu

Syreny alarmowe zabrzmią w powiecie. To będą tylko ćwiczenia

Meningokoki typu B bez opłat. Dzieci z Kędzierzyna-Koźla mogą skorzystać

Na Pogorzelcu kończy się zagospodarowanie terenu przy Słowackiego

Znalazł torebkę na przystanku - cudzą kartą zapłacił blisko 500 zł

Błoto, rzeka i pięć kilometrów przeszkód. Kozioł wraca do Sławięcic
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Gminy w Pawłowiczkach - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Biuro Powiatowe ARiMR w Polskiej Cerekwi - dopłaty, premie i e-usługi dla rolników
- Publiczne Ognisko Artystyczne w Kędzierzynie-Koźlu - zajęcia, zapisy i kontakt
- Dom Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu - kontakt, oferta i warunki pobytu
- Związek Międzygminny "Czysty Region" - kontakt, godziny, deklaracje i zbiórka odpadów
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kędzierzynie-Koźlu - kontakt, zgłoszenia, legalizacja
