Samorządowcy przyjechali do Kędzierzyna-Koźla zobaczyć rewitalizację, która działa

FOT. Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu
Do Kędzierzyna-Koźla przyjechali przedstawiciele samorządów z różnych regionów kraju, żeby zobaczyć, jak wygląda rewitalizacja, gdy nie kończy się na planach i prezentacjach. W kilku punktach miasta pokazano miejsca, w których odnowa przestrzeni idzie w parze z pracą z ludźmi i opowieścią o historii. Gości z całej Polski powitała prezydent Sabina Nowosielska.
- Miasto pokazane jako przykład, po który sięgają inni
- Muzea i „Dugnad” opowiedziały o rewitalizacji bez szkolnego tonu
Miasto pokazane jako przykład, po który sięgają inni
Wizytę zorganizowano w ramach ogólnopolskiego programu „Regiony Rewitalizacji 3.0”, prowadzonego we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jego sens jest prosty, ale dla samorządów bardzo ważny – chodzi o to, by gminy mogły lepiej planować i prowadzić działania rewitalizacyjne, a przy okazji uczyć się od tych miast, które już przeszły tę drogę skutecznie.
Kędzierzyn-Koźle znalazł się w tym gronie nieprzypadkowo. To właśnie tu gościom pokazano, że rewitalizacja może oznaczać nie tylko remonty i porządkowanie przestrzeni, ale też odbudowywanie więzi, przyciąganie ludzi do wspólnych działań i nadawanie starym miejscom nowego znaczenia. Dla mieszkańców to sygnał, że inwestycje nie muszą żyć tylko w dokumentach – mogą realnie zmieniać codzienne otoczenie.
Muzea i „Dugnad” opowiedziały o rewitalizacji bez szkolnego tonu
Uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili kilka miejsc, które najlepiej pokazują kierunek tych zmian. Na trasie znalazły się:
- Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo Blechhammer 1944,
- Muzeum Ziemi Kozielskiej,
- miejsca związane z projektem „Dugnad”,
- Centrum Współpracy „Dugnad”.
Każdy z tych punktów pokazywał inny fragment tej samej układanki. Jedne inwestycje odwołują się do pamięci i lokalnej historii, inne budują przestrzeń do współdziałania i aktywizacji mieszkańców. Razem tworzą obraz miasta, które nie traktuje rewitalizacji jak jednorazowego zadania, ale jak proces łączący przestrzeń, kulturę i relacje między ludźmi.
na podstawie: Urząd Miasta.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Samorządowcy przyjechali do Kędzierzyna-Koźla zobaczyć rewitalizację, która działa

ZAKSA i powiat zostają w jednej drużynie po sezonie pełnym emocji

W Kędzierzynie-Koźlu świętowali pół wieku razem. Padły proste zasady udanego małżeństwa

Zamek w Koźlu znów otwiera swoje sekrety - dzieci ruszą na historyczną wyprawę

Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie szukają wspólnego modelu dla szpitali

Kaskadowy pomiar prędkości - policja przycisnęła kierowców na drogach powiatu

W Kędzierzynie-Koźlu mieszkańcy pytali o alarmy, ewakuację i domowe bezpieczeństwo

Kapłańskie Emaus przyciągnęło ponad stu księży do parafii na Piastów–Powstańców Śląskich

Wspólne gotowanie połączyło młodzież z Kędzierzyna-Koźla i Bruntálu

W Opolu 55 nowych policjantów złożyło ślubowanie w wyjątkowej oprawie

Przedszkolaki ćwiczyły z ZAKSĄ i szybko złapały sportowy rytm

Młodzi z Kędzierzyna-Koźla pokazali, jak plastik dostaje drugie życie

Stara szkoła w Kędzierzynie-Koźlu zmieniła się w centrum Dugnad dla seniorów i NGO

