Serdecznie zapraszamy na koncert pt. "Teresa Haremza - muzyczne wspomnienie", który odbędzie się 31.03 o godz. 15.00 w DK "Koźle". Wstęp wolny. 


Koncert w hołdzie Teresie Iwaniszewskiej-Haremzie przygotowany przez Centrum Edukacji Muzycznej "K-Kwarta", Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu i portal Retromuzyka.pl.

Wystapią: 
wokaliści: Anna jellinek, Justyna Sikora, Aleksandra Kuśmider, katarzyna Garbaciok, Trio XYZ, Agata Niesobska, Agnieszka treffon, Hanna Posid, Robert Pisula.
Zespół wokalny: Studio Piosenki MOK i zaproszeni goście.
Zespół muzyczny pod kierunkiem Artura Tekieli.

Haremza koncert d

Teresa Iwaniszewska-Haremza – piosenkarka urodzona 5 października 1952 roku w Koźlu, zmarła 11 marca 1996 r. w Sydney w Australii. Wielokrotna uczestniczka festiwali piosenki w Opolu, Zielonej Górze, Krakowie. Bardzo ceniona w latach 70. i 80. Kariera Teresy Iwaniszewskiej zaczęła się tutaj, w Koźlu. Zainteresowania muzyczne wykazywała od lat dziecięcych. Pierwszą gitarę otrzymała od rodziców około 1966 roku. Doświadczenie zdobywała poprzez udział w konkursach szkolnych i regionalnych. Więcej odwagi na publiczną prezentację swego talentu nabrała będąc uczennicą kozielskiego Liceum Ogólnokształcącego im H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. W szkolnej kronice zanotowano: „22.02 1970 W MDK „Chemik” w Kędzierzynie odbyły się powiatowe eliminacje konkursu piosenki radzieckiej. Reprezentantka naszej szkoły, uczennica klasy III a T. Iwaniszewska, zdobyła pierwsze miejsce." Śpiewała ona piosenki: „Serce na śniegu” i „Modlitwę”. Jest to już drugi sukces Teresy Iwaniszewskiej, ponieważ we wcześniej przeprowadzonych eliminacjach powiatowych konkursu polskiej piosenki zajęła ona drugie miejsce. Dzięki tym sukcesom będzie ona reprezentować szkołę w eliminacjach wojewódzkich”.

Uwielbiała poezję. Dlatego tak duże znaczenie ma w jej twórczości tekst. Uwielbiała poezję Stachury. Uwielbiała twórczość Bułata Okudżawy. To właśnie pieśń Bułata stała się tym utworem który pozwolił rozpocząć jej profesjonalną karierę piosenkarską. Stało się to w 1970 r., na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Teresa Iwaniszewska wykonała piosenkę Bułata Okudżawy pt. Modlitwa, za co otrzymała cenioną Nagrodę Dziennikarzy.

W 1971 roku rozpoczęła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie ukończyła ich dyplomem, nie udało się jej pogodzić drogi artystycznej ze studiami. Teresa Iwaniszewska związała się z grupą wykonawców nurtu tzw. poezji śpiewanej. W 1973 roku na Festiwalu w Krakowie otrzymała nagrodę za interpretację (ex aequo z Renatą Kretówną). Piosenkarka wykonała Matko Naturo (Psalm braterski) do wiersza Tadeusza Nowaka. W 1974 roku wzięła udział w studenckim festiwalu FAMA’74 reprezentując środowisko studenckie Wrocławia. W kwietniu 1975 – Teresa Iwaniszewska – reprezentująca Wrocław na XII Ogólnopolskim Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, zdobyła dwie nagrody rektorskie. Wystąpili tam m.in. Wojtek Bellon z Wolnej Grupy Bukowina, a także znana z kabaretu „Pod Budą” – Anna Treter.

W 1976 roku uczestniczyła w Przeglądzie Piosenki Literackiej "Liryka'76" we Wrocławiu. Po przeglądzie nawiązała współpracę z Markiem Grechutą. Dzięki temu związała się ze środowiskiem krakowskim i Teatrem STU. Wzięła udział w przedstawieniu pt. Exodus – z tekstami Leszka Aleksandra Moczulskiego do muzyki Marka Grechuty. Teresa już jako Haremza w duecie z Grechutą wykonywała song „Gdzie mieszkasz nocy” i samodzielnie „Na szarość naszych nocy”. W 1977 roku Teresa Haremza zajęła 4 miejsce na festiwalu opolskim za wykonanie piosenki Gdzie mieszkasz nocy (muz. M. Grechuta, sł. L. A. Moczulski). Przyjęła także zaproszenie Marka Grechuty do pracy przy realizacji spektaklu „Szalona lokomotywa”.

W lutym 1978 roku, towarzyszyła Markowi Grechucie podczas jubileuszu 10-lecia jego pracy artystycznej, który odbył się w warszawskim klubie studenckim Riviera-Remont. W tym samym roku na XVI KFPP w Opolu Maciej Śniegocki otrzymał nagrodę specjalną za aranżację piosenki Zejdźmy ze sceny (muz. Janusz Sent, sł. Jadwiga Has) w wykonaniu Teresy Haremzy.
We wrześniu 1981 roku artystka wraz z mężem i przyjaciółmi znalazła się w Holandii, a następnie w Niemczech, gdzie dotarła do niej informacja o wprowadzeniu w kraju stanu wojennego. Wystąpiła w audycji Radia Wolna Europa.
W 1982 roku wyemigrowała do Australii i zamieszkała w Sydney. W 1985 roku piosenkarka nagrała angielskojęzyczny longplay pt. Teresa Haremza. Na obczyźnie brała czynny udział w życiu artystycznym – m.in. na swoim koncie ma epizod w filmie Silver City w reż. Sophii Turkiewicz i współpracę z teatrem.

Teresa Haremza zachorowała w 1990 roku. Przez sześć lat walczyła z nieuleczalną chorobą. Zmarła w Sydney i tam też została pochowana. 24 listopada 2017 roku w Kędzierzynie Koźlu z inicjatywy portalu internetowego Retromuzyka.pl odbyła się uroczystość nadania imienia Teresy Haremzy, muszli koncertowej, mieszczącej się przy ul. Dunajewskiego. Tablicę pamiątkową odsłonił brat artystki Leszek Iwaniszewski.