19 listopada 2019, godz. 17.00    Filia nr 5 (Damrota 32)

Zapraszamy na spotkanie z Przemysławem Supernakiem pt. „Mzunguw Butiamie”, które poświęcone będzie Tanzanii i Zanzibarze. Spotkanie odbędzie się w ramach Klubu Podróżnika i jednocześnie Tygodnia Ekologicznego w Filii nr 5 w dn. 19 listopada o godz. 17.00.


Pierwsze zderzenie z Afryką bywa mocnym przeżyciem. Zachwycająca przyroda w kontraście z niezwykle trudnymi warunkami życia ludzi to mieszanka wybuchowa, nie pozwalająca ani na chwilę wyciszyć emocji. „Mzungu w Butiamie” to opowieść o Afryce nie tylko z turystycznych folderów, ale również od kuchni. Łatwo znaleźć tam przysłowiowy koniec świata, gdzie każde pojawienie się białego człowieka wywołuje skrajnie odmienne reakcje. Od uwielbienia i nieokiełznanej ciekawości, po niechęć i jawnie demonstrowaną wrogość. Oprócz bajecznych równin Serengeti i białych plaż Zanzibaru zobaczymy również codzienne życie w niewielkiej wiosce, Butiamie, w Tanzanii. Tam, gdzie kończy się asfalt, a zaczyna busz. Tam, gdzie ludzie wciąż jeszcze żyją w glinianych chatach krytych strzechą i pozbawieni są podstawowych udogodnień cywilizacji.

Przemysław Supernak:
Jestem praktykującym miłośnikiem podróży i fotografii, organizatorem wypraw i imprez podróżniczych oraz współtwórcą Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. Prowadzę prelekcje podróżnicze dla szkół, na których zapoznaję uczniów z odmiennymi kulturami i obyczajami dalekich krajów, a także stronę SuperGlob, na której publikuję zdjęcia i historie z własnych podróży.
Ciekawość świata towarzyszy mi od dziecka. Dlatego podróżuję i dlatego tak dobrze czuję się, gdy jestem w nieznanym miejscu. Choćby to była ścieżka tuż za moim miastem, której jeszcze nie przeszedłem. Ciekawi mnie nowe miejsce, ludzie, których widzę po raz pierwszy i wszystko, co z początku wydaje mi się obce i niezrozumiałe. Próbując zrozumieć innego człowieka w dalekim kraju i jego tak odmienne nieraz zwyczaje, widzę, że świat nie jest tak mały, jak wielu mówi. Dla mnie z każdą podróżą jest coraz większy.