W Kraju Azerów

Azerbejdżan, jedyny muzułmański kraj Zakaukazia. Istna mieszanka kulturowa powstała z nakładających się przez wieki wpływów europejskich i orientalnych, co świetnie odzwierciedla tutejsza architektura. W cieniu nowoczesnych drapaczy chmur, na azerskich ulicach znajdziemy zarówno ślady średniowiecznych perskich budowli, jak i budynki dziewiętnastowiecznych kamienic, typowych dla carskiego imperium. To wszystko zaś okraszone sowieckim socrealizmem tworzy wspaniałą i niezwykle interesującą mieszankę barw i form.

Baku

Nie sposób ominąć tego największego miasta Kaukazu i stolicy Azerbejdżanu w trakcie podróży do tego kraju, i to nie tylko ze względu, iż na tutejszym lotnisku ląduje większość samolotów z Europy. Przede wszystkim, Baku jest jedną z największych turystycznych destynacji Zakaukazia. W cieniu nowoczesnego i prężnie rozwijającego się nowego centrum miasta odnajdziemy wspaniałe perełki architektoniczne oraz wiele możliwości na interesujące wykorzystanie czasu. Najstarszą, a zarazem najciekawszą częścią metropolii jest Icri Shr (Iczeri - Szecher), znajdujące się od roku 2000 na światowej liście dziedzictwa UNESCO. W otoczonym dwunastowiecznymi murami Mieście Wewnętrznym (jest to polski egzonim Icri Shr) na turystę oczekują prawdziwe perełki architektoniczne. Wśród nich, obok klimatycznych zaułków i krętych uliczek, największe wrażenie wywołuje Pałac Szachów Szyrwanu, którego początki sięgają czternastego wieku. Oryginalna budowla w stylu orientalnym pozwala, choć na chwilę przenieść się w atmosferę średniowiecznego Azerbejdżanu. Ponadto w stolicy państwa Azerów, na uwagę zasługuje centrum miasta z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego stulecia, powstałe w okresie słynnej gorączki naftowej, kiedy to Baku dzięki obecności czarnego złota na tych terenach święciło swoje największe tryumfy. Przykładem ówczesnej architektury jest Pałac Zeynalabdina Tağıyeva, dziewiętnastowiecznego potentata naftowego. Dodając, iż sam pałac został zaprojektowany przez Polaka, architekta Józefa Gosławskiego, budowla ta powinna stać się obowiązkowym punktem wycieczki. Zresztą, każdy, kto zetknął się ze słynnym Przedwiośniem Żeromskiego, wie, że dzięki obecności znacznej liczby Polaków, na przestrzeni wieków w tym mieście, poloników w Baku jest więcej. Warto sprawdzić więcej informacji na temat atrakcji największego miasta Zakaukazia, którym jest Azerbejdżan, na stronie biura.

Szemacha i jej okolice

Kierując się z Baku w kierunku zachodnim, u stóp południowych zboczy Wielkiego Kaukazu ukryte jest jedno z najstarszych miast azerskich. Szemacha (Samaxi), o której mowa, znana była już Ptolemeuszowi, u którego występuje pod nazwą Kamachia. Czasy jej świetności przypadają natomiast na okres państwa Szyrwanu, funkcjonującego na terenach obecnego Azerbejdżanu w latach 799- 1539, którego była stolicą. Jedną z największych atrakcji Szemachy jest meczet Cümə, którego początki sięgają VIII wieku. Budowla była wielokrotnie niszczona i poddawana kolejnym renowacjom i rekonstrukcjom, nie zatraciła jednak swoich pierwotnych założeń architektonicznych. Obecnie jest jednym z największych miejsc kultu w Azerbejdżanie. Warto zauważyć jednak, iż pomimo znaczącej większości wyznawców islamu, w Azerbejdżanie żyją również autochtoni, będący wyznawcami innych religii. W okolicach Szemachy na uwagę zasługuje wioska Nic (Nidź), zamieszkała przez Udinów. Przedstawiciele tego ludu, będący spadkobiercami starożytnej Albanii Kaukaskiej, jako nieliczni spośród tutejszych autochtonów oparli się przyjęciu islamu w trakcie podboju muzułmańskiego, zachowując wiarę chrześcijańską i własną, oryginalną kulturę. W Nic warto odwiedzić jedną z nielicznych i najstarszych na tym terenie świątyni chrześcijańskich, cerkiew Dżotari (Cotari). Przy okazji można usłyszeć rdzenny język udiński, którym posługują się mieszkańcy tej ostatniej, swoistej enklawy Albanii Kaukaskiej. Wśród ofert wycieczkowych warto skorzystaj z tych, które pozwalają w pełni poznać kulturę Udinów. Niektóre propozycje, które można przeglądać na stronie biura podróży Logos Tour oferują niezwykle interesujące spotkania z Udinami, wraz z możliwością gościny w ponad stuletnim udińskim domu, w której trakcie można spróbować tradycyjnych udińskich potraw i trunków, z całą pewnością to niezła przygoda, którą może poszczycić się Azerbejdżan. Ludzie mieszkający tutaj to prawdziwe bogactwo kulturowe.

Helenendorf, kawałek Niemiec na azerskiej ziemi

Obok licznych atrakcji Azerbejdżanu, istną osobliwością jest miejscowość Goygol (Xanlar). Liczące obecnie siedemnaście tysięcy mieszkańców miasto, zostało założone w 1819 roku jako kolonia Helelendorf przez Niemców pochodzących z Wirtembergii. Było to celowe działanie cara Aleksandra mające na celu ucywilizowanie nowych terenów Imperium Rosyjskiego. Pomimo iż stalinowski reżim zniszczył niemal całą niemiecką populację w tej miejscowości, poprzez liczne deportacje na Syberię w latach czterdziestych minionego stulecia, w Goygol zachowały się ślady jej obecności w postaci architektury typowej dla dziewiętnastowiecznych Niemiec. Osobliwym wrażeniem jest oglądanie neogotyckiego zboru luterańskiego stojącego pośrodku Azerbejdżanu, który prezentuje się niczym obraz z pocztówki typowego niemieckiego miasteczka.

Aksamitne miasto - Szeki

Położone pośród malowniczego krajobrazu północnego Azerbejdżanu miasto Szeki jest jednym z najstarszych w tym kraju. Jego początki sięgają czasów Albanii Kaukaskiej, a okolice były zamieszkałe już w siódmym stuleciu przed Chrystusem, przez Scytów Ałtajskich, od których wzięło swoją nazwę. Szeki posiada szeroką ofertę turystyczną. Na uwagę zasługuje Muzeum Rzemiosła Artystycznego, którego siedziba znajduje się w okrągłej świątyni z V wieku oraz Pałac Chanów Szekijskich. Osiemnastowieczna budowla została wzniesiona bez użycia gwoździ, a na uznanie zasługuje mądrość ówczesnych architektów, którzy mając na względzie występujące tutaj trzęsienia ziemi, opracowali projekt tak, aby obiekt był odporny na ruchy sejsmiczne. Pozwoliło to na zachowanie pałacu niemal bez żadnego uszczerbku aż do czasów obecnych. Ponadto Szeki słynie z wysokogatunkowego jedwabiu. Miasto to było i jest jednym z największych producentów tego materiału na Kaukazie.

Ciężko jest wymienić wszystkie najważniejsze atrakcje Azerbejdżanu jednym tchem. Kraj ten, położony u stóp Kaukazu oferuje olbrzymią ilość obiektów i atrakcji turystycznych. Podróżując do państwa Azerów, mamy możliwość poznania bogatej historii i niezwykle interesującej, zróżnicowanej i kolorowej kultury tego zakątka świata, położonego na styku Wschodu i Zachodu. Warto więc zdecydować się na podróż do Azerbejdżanu, który wciąż pozostaje najmniej znanym Polakom państwem, spośród trójki zakaukaskiej. Azerbejdżan jest bowiem państwem, które podobnie jak Gruzja i Armenia posiada zabytki i kulturę zbliżoną do zachodniej, nadto czerpiąc z bogatego skarbca kulturowego Orientu.