Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Bez betonu nie obejdzie się żadna budowa, ani ta większa, ani mniejsza. Wszelkie prace budowlane są ściśle związane z użyciem betonu. Jakie są rodzaje betonu i czym się one charakteryzują?

Czym jest beton?

Beton jest mieszanką spoiwa hydraulicznego, czyli cementu lub cementu z dodatkami mineralnymi, wody i kruszywa. Kruszywo to najczęściej piasek lub żwir. W zależności od grubości ziaren kruszywa, otrzymuje się wymagane właściwości betonu. Do betonu używa się również różnego rodzaju domieszek polepszających jego parametry techniczne. 

Klasyfikacja betonu

Beton klasyfikujemy pod względem jego klasy, która określa wytrzymałość betonu na ściskanie, i gęstości. Ze względu na gęstość beton dzielimy na:

  • beton lekki;
  • beton zwykły;
  • beton ciężki.

Co to jest beton towarowy?

Definicję betonu towarowego określa norma PN-EN 206+A1:2016-12. W skład betonu towarowego wchodzą dwa rodzaje kruszywa – drobne i grube, woda, cement i dodatki uszlachetniające. Beton towarowy produkowany jest w betoniarniach i dostarczany na plac budowy specjalnymi samochodami. Dzięki w pełni zautomatyzowanemu procesowi produkcji betonu towarowego mamy gwarancję powtarzalności każdego metra sześciennego. Nie ma mowy o pomyłce w zachowaniu proporcji poszczególnych komponentów.

Efekt ten jest niemożliwy do osiągnięcia w przypadku betonu zwykłego, który produkowany jest bezpośrednio na budowie, najczęściej w betoniarce. Porcja betonu wyrabianego w betoniarce jest zazwyczaj niewystarczająca i proces trzeba kilkakrotnie powtarzać. Nie ma więc możliwości zachowania identycznych proporcji w przypadku kolejnych betoniarek, co z kolei oznacza, że każda porcja betonu ma inny skład i właściwości. W efekcie jest dużo mniej odporna i wytrzymała od betonu towarowego. 

Gdzie zamówić beton towarowy?

Ponieważ beton wykorzystywany jest do budowy elementów nośnych konstrukcji, ważne jest, aby był najwyższej jakości i spełniał wszelkie normy i oczekiwania. Wybór miejsc, w których można kupić beton towarowy, jest bardzo duży. Warto jednak postawić na sprawdzone i godne zaufania firmy, np. http://wlodar.com.pl/.

Różnice między betonem zwykły a betonem towarowym