weganizm

Przejście na weganizm wymaga od nas zrezygnowania ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak bycie weganinem to nie tylko przejście na żywność pochodzenia roślinnego, ale również różne pozytywne zmiany w stanie zdrowia. Trzeba również pamiętać, że wielu weganów decyduje się na taki plan żywieniowy nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również ze względu na swoje przekonania i filozofię. Jakie są korzyści z przejścia na weganizm?

Weganizm, a zdrowie

Wiele osób wybiera weganizm, aby zaprzestać wykorzystywania zwierząt w celu uzyskania z nich różnych produktów, takich jak mleko, miód, żelatyna, mięso, skóra i wełna. W przypadku wielu osób głównym powodem jest chęć dbania o środowisko. W porównaniu z uprawami zbóż produkcja produktów zwierzęcych wywiera znacznie większą presję na zasoby, takie jak ziemia, woda i paliwa kopalne, i przyczynia się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Weganizm oferuje swoim wyznawcom szereg korzyści zdrowotnych. Wiele osób postrzega produkty pochodzenia zwierzęcego jako toksyczne i twierdzi, że po przejściu na weganizm odczuwa znaczne korzyści zdrowotne. Jedną z korzyści może być bardziej stabilne samopoczucie i brak wahań nastroju. Dieta wegańska pomaga również zwalczać otyłość. Badanie porównawcze przeprowadzone na różnych grupach żywieniowych wykazało, że weganie mają najniższy wskaźnik masy ciała i rzadziej są otyli niż wegetarianie oraz osoby jedzące mięso i ryby. Przyczyną znacznej utraty wagi u wegetarian może być wysokie spożycie błonnika, warzyw i owoców. Diety wegańskie obejmują zboża, owoce, warzywa, orzechy i inne pokarmy roślinne. Większość z tych produktów ma niską zawartość tłuszczu. Właściwie tylko orzechy są w nie bogate, jednak są to zdrowe tłuszcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Weganizm, a cholesterol i ciśnienie krwi

Badania wykazały, że dieta wegańska ma korzystny wpływ na poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Z czasem osoby, które przeszły na dietę wegańską, mogą nawet ograniczyć lub wyeliminować potrzebę regularnego przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu i normalizujących ciśnienie krwi. Dieta wegańska składa się z produktów roślinnych, które są bogate w węglowodany złożone i mają niską zawartość tłuszczu. Te dwa czynniki mają istotny wpływ na walkę z cukrzycą. Badania wykazały, że dieta wegańska jest skuteczniejsza dla osób chorych na cukrzycę. Oprócz normalizacji poziomu cukru we krwi, osoby stosujące dietę wegańską zgłaszały poprawę innych wskaźników zdrowotnych, takich jak poziom hemoglobiny i zmniejszenie wagi. Jednym z najlepszych sposobów na przejście na zbilansowaną dietę wegańską jest catering dietetyczny Kędzierzyn-Koźle.