Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Baseball - co potrzeba do gry?

Baseball jest znany prawie każdemu, ale głównie z amerykańskich filmów, co jest całkowicie zrozumiałe, gdyż można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że jest to narodowa dyscyplina Stanów Zjednoczonych. Europejskie rozgrywki, w tym w naszym kraju, nie mają nawet zbliżonej popularności do ich amerykańskiego odpowiednika. Jednak choć to niszowy sport w Polsce, wciąż jest uprawiany przez wielu fanów. Czym charakteryzuje się baseball i jaką ma historię? Przyjrzyjmy się temu.

Baseball - trochę historii i zasady

Jeśli chodzi o początki baseballu, nie jest on do końca sprecyzowany - jak to z większością amerykańskich wynalazków, duża część idei była w taki, czy inny sposób praktykowana już wcześniej w krajach europejskich. Spór o to, która gra jest bezpośrednim przodkiem dzisiejszego baseballu, jest do dziś nierozwiązany. Na pierwszy rzut oka można zauważyć podobieństwa do krykieta i gry zwanej rounders, które Anglicy przywieźli ze sobą do Ameryki w okresie kolonialnym, a więc od XVI do XVIII wieku. Inną drogą, którą obierają historycy tej dziedziny, aby wytłumaczyć jej genezę, jest polski palant, którego zasady miałyby, według tej teorii, zostać przywiezione do pierwszej angielskiej kolonii, a więc Jamestown, na początku XVII wieku. Niezależnie jednak od początku tego sportu, dziś jest on bardzo ważną dyscypliną Ameryki Północnej. 

Ogólne zasady

Baseball jest dość skomplikowaną grą, choć mogłoby się wydawać z filmów, że to po prostu odbijanie piłki kijem - nic bardziej mylnego. Jak to w większości gier zespołowych, mamy dwie rywalizujące ze sobą drużyny. W tym wypadku jedna z nich spełnia rolę atakującej, a druga broniącej. Zawodnik z drużyny atakującej ma za zadanie odbić piłkę, którą rzuca miotacz, a następnie porzucić kij i biec w stronę bazy, aby ją zaliczyć - im więcej mu się uda, tym lepiej. W tym samym czasie łapacz drużyny przeciwnej próbuje złapać piłkę przez niego odbitą. Kiedy łapaczowi się to powiedzie, biegnący musi się zatrzymać na najbliższej bazie. Wygrywa drużyna, która po 9 rundach będzie miała więcej punktów. Zdobywa się je, kiedy biegnący zdobędzie wszystkie 4 bazy. 

Jaki sprzęt jest potrzebny do gry?

Do gry w baseball potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który jest dobrze dobrany do zawodnika - jego zadania, stylu gry, jak i predyspozycji. Oczywiście nie jest konieczny profesjonalny zestaw do gry, gdy dopiero zaczynamy, ale ważne, aby uczyć się na sprzęcie, który nie będzie spowalniał naszych postępów. Sprawdźmy, co jest ważne.

Kij baseballowy 

Dla laika każdy z tych kijów wydaje się identyczny - lekko stożkowate pałki z zaokrąglonymi końcami. Jednak każdy, kto już trochę wie o tej dyscyplinie, stwierdzi, że jest kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy jego wyborze. Jest to szczególnie ważne, gdyż to zakup na długi czas, a więc warto dobrze zainwestować. Przede wszystkim warto kupić kij baseballowy, który jest drewniany - takimi właśnie grają czołowi zawodnicy. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy przygodę, można kupić pałkę aluminiową, która będzie lżejsza. Warto też zastanowić się nad rozmiarem, w czym pomogą tabele, które można znaleźć w sieci - określą wielkość kija w stosunku do naszego wzrostu i wagi. 

Piłka baseballowa

Jest to dość specyficzna piłka, która wyróżnia się na tle innych, a to wszystko przez charakterystyczny czerwony ścieg, który łączy jej powłokę. Warto wybierać piłki, które są zrobione ze skóry licowanej, gdyż sprawia to, że będą one odporne na zabrudzenia i wilgoć. Oficjalne piłki mają dokładnie określone wymiary i wagę. 

Rękawica baseballowa

Każdy, kto używał źle dobraną rękawicę, wie, że ma ona ogromny wpływ na efektywność gry. Powinniśmy dobierać ją ze względu na pozycję, na której gramy -  zależnie czy jesteśmy infielderami, czy outfielderami. Warto też oczywiście dobrze dobrać rozmiar, który sprawi, że będziemy czuli się pewniej podczas gry.

Jak zacząć?

Warto wyposażyć się na początku w podstawowy sprzęt i jakieś pojęcie o grze. W Polsce populację graczy liczy się jedynie w setkach, co sprawia, że trudno o rozpoczęcie gry. O dziwo najłatwiej jest w mniejszych miastach, gdyż tylko Wrocław i Warszawa wspomagają ten sport z większych miejscowości. Jednak jeśli już znajdziemy dobrą szkółkę, zobaczymy, że dość łatwo rozpocząć jest grę. Jest to wiele uczące doświadczenie, które wymaga wiele pracy, jeśli chcemy osiągnąć wysoki poziom. Na szczęście mamy w Kutnie ośrodek baseballowy sławny na całą Europę i Azję, co pomaga w wybiciu się polskim zawodnikom. 

Jakiego sprzętu używają profesjonaliści?

Różnica w sprzęcie do baseballu używanego przez amatorów i zawodowców tkwi w jego jakości. Słabszej konstrukcji sprzęt mógłby stopować możliwości zawodnika najwyższej klasy. Z drugiej strony najlepszy sprzęt będzie marnowany przy początkującym, gdyż nie będzie potrafił on wykorzystać go w pełni. Decathlon oferuje sprzęt dla amatorów, półprofesjonalistów i zawodowców - przyjrzyjmy się najciekawszym propozycjom najwyższej jakości. Luisville Slugger C271 to najbardziej popularny kij używany w Major League Baseball, a to wszystko dzięki świetnemu czuciu przy uderzeniu. Jest wyważony i bardzo wytrzymały z racji budowy z brzozy. Jeśli chodzi o piłki, to firma Wilson ma do zaoferowania jedne z najlepszych produktów. Na szczególną uwagę zasługuje model Soft Compression - świetnie trzyma się ją w dłoni dzięki powłoce Ultra-Grip. 

Baseball - podsumowanie

Dyscyplina ta nie jest zbyt popularna w Europie, ale nasz kraj wypada całkiem korzystnie w tym aspekcie - jeśli tylko chwilę poszukamy, na pewno znajdziemy dobrą szkółkę w okolicy. Nie potrzeba wielu rzeczy, aby rozpocząć swoją przygodę z baseballem. Warto zainteresować się tym sportem, gdyż uczy współpracy w drużynie, jak i rozwija nas fizycznie. Sport ten cieszy się sławą w USA i wiąże się z nim długa i interesująca historia, której każdy z nas może stać się częścią.