Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Podczas aranżacji własnego ogrodu musimy pamiętać o tym, że wszystkie jego elementy muszą tworzyć spójną całość. Ważne jest więc dbanie nawet o najdrobniejsze detale. Ogród jest miejscem, gdzie z przyjemnością chcemy spędzać nasz czas. Stworzenie takiej przestrzeni wymaga więc od nas dużo pracy oraz przygotowanie odpowiedniego pomysłu na ogród. Rośliny, ścieżki, architektura czy ogrodzenie muszą ze sobą współgrać.

Rośliny

Oczywiście bardzo ważnym elementem w ogrodach są rośliny. Podczas aranżacji możemy zdecydować się na rośliny o jednakowych kolorach. W takiej sytuacji możemy komponować ich różne odcienie, faktury oraz wielkość. Niektórzy wolą jednak decydować się na bardziej skontrastowane kolory kwiatów. Dzięki temu można lepiej zestawić rośliny z innymi elementami ogrodu, czyli ścieżkami, schodami czy ogrodzeniem.

Ścieżki ogrodowe

Istotne w ogrodzie są także ścieżki. Muszą być one funkcjonalne, ponieważ umożliwiają one swobodne poruszanie się po dostępnej przestrzeni. Warto jednak wiedzieć o tym, że ścieżki mogą również nadawać styl ogrodowi. Bardzo malowniczo wyglądają falowane ścieżki. Można je wyłożyć różnymi materiałami. Najbardziej popularne są kostki, kamienie, drewno czy mieszanka żwiru i kamienia. Ścieżki w ogrodzie muszą być również odpowiednio utwardzone. Dzięki temu będą one stabilniejsze. Jeśli zależy nam na tym, żeby roślinność nie przebijała się pomiędzy płytki, możemy postawić na dodatkową folię ochronną, która będzie ją skutecznie blokować. Wybitna aranżacja ogrodów – sprawdź sam!

Dekoracje ogrodowe

Mogą mieć one różny charakter oraz mogą być zrobione z różnych materiałów. Często po dekoracje sięga się w stylu japońskim, gdzie odgrywają one ważna rolę. Niektórzy nawet decydują się na postarzenie dekoracji, dzięki czemu sprawiają one wrażenie, że znajdują się w tym miejscu od wielu lat. Pamiętajmy o tym, że dekoracje mają się nam przede wszystkim podobać. Jednak ich styl oraz charakter muszą być odpowiednio dopasowane do naszego ogrodu.

Ukształtowanie terenu

Na ten element trzeba zwrócić uwagę już podczas projektowania ogrodu. W niektórych sytuacjach nierówny teren może nam posłużyć do ciekawych rozwiązań. Na przykład możemy zdecydować się na dwa oczka wodne połączone strumieniem lub wodospadem. Nie zawsze jednak krzywa powierzchnia jest dla nas konieczna. Klasyczne ogrody cechują się bardziej płaskim terenem. Warto więc mieć na uwadze to, że ukształtowanie terenu ma dość duże znaczenie przy aranżacji ogrodu.

Woda

Nie każdy ogród musi posiadać oczka wodne, jednak stanowią one świetny element kompozycyjny dla całej zielonej powierzchni. Oczko obstawione głazami może dodać nieco więcej natury do naszego ogrodu. Dodatkowo będzie ono przyciągać do siebie ptaki i owady, co może dostarczyć nam ciekawych wrażeń. Niektórzy decydują się także na wodospady, strumienie czy fontanny. Możemy jednak postawić na suchy ogród.

Architektura

Jest to kolejny bardzo ważny element każdego ogrodu. Dla wielu ludzi same rośliny w ogrodzie to za mało. Decydują się więc oni na budowanie altanki lub innych budowli na terenie samego ogrodu. Altanka może być świetnym rozwiązaniem na spotkanie ze znajomymi czy zjedzenie obiadu w lato. Pamiętajmy o tym, że takie elementy muszą być odpowiednio dopasowane do stylistyki naszego ogrodu. W ten sposób stworzymy spójną całość.

Na co zwrócić uwagę podczas aranżowania ogrodu?