Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie przygotowywania przepysznych posiłków bez wykorzystania do tego oleju spożywczego. Nie da się ukryć, że bez tego produktu niemożliwe byłoby również przygotowanie dipów czy sosów do sałatek. Wbrew pozorom, olej taki ma wiele prozdrowotnych właściwości, o ile jest stosowany z rozsądkiem. Jak wiadomo, w gospodarstwach domowych zwykle zlewamy olej do zlewu, gdyż jego ilości są niewielkie. Niemniej jednak nie możemy zapominać o barach i restauracjach, które codziennie dbając o to, by serwować klientom najwyższą jakość posiłków, zużywają setki litrów tego produktu. Dlaczego więc niezbędna jest utylizacja oleju spożywczego i jak można tego dokonać?
Dlaczego utylizacja oleju spożywczego jest niezbędna?
Zacznijmy od tego, że to co robimy we własnych mieszkaniach- czyli zlewanie oleju do zlewu, już w samo sobie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Okazuje się, że po ostygnięciu olej może przybrać stan stały, a następnie zablokować rury odpływowe. Wówczas nie tylko nie będzie on zutylizowany, ale dodatkowo będziemy musieli ponieść koszty, wiążące się z wizytą hydraulika. W restauracjach i barach sytuacja wygląda jest bardziej skomplikowanie. Okazuje się, że właściciele po zakończonym dniu pracy, przywykli do zlewania oleju do studzienek kanalizacyjnych lub po prostu w miejsca, w których nikt tego nie zauważy. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jak destrukcyjny wpływ, ma to nieodpowiedzialne zachowanie na nasze środowisko. W ten sposób przyczyniają się oni do postępującej dewastacji rzek, mórz, a także terenów zielonych. Co więcej, narażają się oni na karę, gdyż zgodnie z prawem, każdy właściciel lokalu gastronomicznego zobowiązany jest do odpowiedniej utylizacji odpadu jakim jest olej spożywczy. Kara zwykle jest pieniężna, jednak z pewnością może ona nadwerężyć budżet nawet najlepiej prosperującej restauracji czy innego lokalu gastronomicznego.
Jak utylizować olej spożywczy?
Okazuje się, że utylizowanie oleju spożywczego jest jednym z prostszych i mniej wymagających zadań. Jedyne co musi zrobić właściciel lokalu gastronomicznego, to nawiązanie współpracy z odpowiednią firmą utylizacyjną. W ramach umowy, do restauracji dostarczane są więc specjalne pojemniki, w których można gromadzić zużyty olej. Kolejno, firma przyjeżdża po odbiór zapełnionych pojemników i zastępuje je nowymi. Ile razy w miesiącu pojemniki z olejem są odbierane? Nie ma na to ściśle określonej reguły. Wszystko zależy od tego, jakie warunki zostaną zawarte w umowie pomiędzy lokalem gastronomicznym, a daną firmą. W momencie odebrania pojemników ze zużytym olejem spożywczym, właściciel lokalu nie musi się więcej obawiać o to, co się z nimi stanie. W momencie przekazanie ich firmie, nie jest on już dłużej za nie odpowiedzialny. Od tego momentu to firma utylizacyjna zajmuje się dalszym przetwarzaniem i obróbką tego odpadu. Często jednak zużyty olej jest oczyszczany ze szkodliwych substancji i wykorzystywany np. do produkcji ekologicznych paliw czy innych płynnych substancji.