Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Programista baz danych – opis zawodu

Zadaniem programisty baz danych jest opracowywanie i tworzenie rozbudowanych systemów przechowujących, katalogujących, porządkujących i przetwarzające zebrane dane. Te mogą być zbierane w celach administracyjnych, handlowych, medycznych, naukowych albo na inne wewnętrzne potrzeby przedsiębiorstwa. Programista baz danych, zwany niekiedy także jako SQL developer może zajmować się nie tylko tworzeniem baz danych, ale także udoskonalaniem i administrowaniem już istniejących. Uczestniczy przy procesie wdrażania nowych aktualizacji i rozwiązań. Zajmuje się też konserwacją oprogramowania do baz danych i stanowi w firmie osobę wzywaną w razie awarii.

Szczegóły pracy programisty szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/programista-jak-wyglada-praca/

Programista baz danych – wymagania zawodowe

To zdecydowanie praca dla osób posiadających wyższe wykształcenie informatyczne, najlepiej specjalizując ise w praktycznych umiejętnościach obsługi systemów baz danych – środowisko Oracle, język SQL. Do tego bardzo wskazana jest wiedza z zakresu Business Intelligence czy umiejętność pozyskiwania z hurtowni baz danych. Nie bez znaczenia jest umiejętność sporządzania i czytania dokumentacji technicznej, także po angielsku. Predyspozycjami do tej pracy jest zamiłowanie do nowoczesnych technologii, umiejętności logicznego, analitycznego myślenia, zdolność do pracy w zespole, organizacji własnej pracy oraz poczucie odpowiedzialności za stabilność i bezpieczeństwo systemu.

Więcej o tym jak zostać programistą przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/programista-jak-zostac/.

Programista baz danych – warunki pracy

W dużej mierze to praca biurowa, spędzana w pozycji siedzącej, przez długi czas polegająca na wpatrywaniu się ekran komputera oraz dokumentację. W niektórych przedsiębiorstwach preferuje się zdalny charakter pracy, choć nadal większość stawia na pracę stacjonarną. W zespole istnieje dość ścisły podział obowiązków oraz zdarzają się nadgodziny. Zwłaszcza w sytuacjach problematycznych lub w okresie tuż przed oddaniem projektu.

Programista baz danych – zatrudnienie i zarobki

Programista baz danych pracować może w rozmaitych przedsiębiorstwach w sektorze IT, które zajmują się tworzeniem rozwiązań technologicznych dla swoich klientów. Podobnie jak pracę dostać może w firmach, które gromadzą i przetwarzają spore ilości danych, np. pacjentów lub klientów. Tyczy się to sektora handlowego, usługowego albo bankowego. Zarobki programisty zależą od doświadczenia, poziomu skomplikowania projektu i formy zatrudnienia. Częstą praktyką jest podejmowanie jej w formie kontraktu na konkretny projekt. Przeważnie programista baz danych zarabia w Polsce około 3000 – 7000 zł.