Podwyżki cen energii – dlaczego prąd drożeje i co możemy z tym zrobić?

W zastraszającym tempie rosną ceny w sklepach, na stacjach paliwowych i restauracjach. Jednak to nie wszystkie podwyżki, które nas dotykają. Szalejące ceny energii uderzają w osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa, a poprawy, ani żadnego sensownego rozwiązania na horyzoncie nie widać. Wywołana przez Rosję brutalna i bezpodstawna wojna, złe decyzje rządzących i niedawno przebyta pandemia tylko dolewają oliwy do ognia. Mimo, że coraz więcej ludzi zauważa problem z energią i jej rosnącymi cenami, wciąż wiele osób nie wie dlaczego tak się dzieje, zadając sobie pytanie: Dlaczego prąd drożeje i co możemy z tym zrobić? Wyszliśmy na przeciw i spróbujemy odpowiedzieć na te nurtujące was pytania.

Dlaczego prąd drożeje?

Ceny prądu wynikają z wielu czynników. Jednym z nich jest brak węgla w naszym kraju, który jest głównym surowcem wykorzystywanym do napędzania elektrowni. Dlaczego tak się dzieję? Wydobycie w naszych kopalniach jest coraz droższe i staję się coraz bardziej niebezpieczne. Górnicy schodzą ponad 1000 metrów pod ziemię, gdzie ogromnie wzrasta wydzielanie się metanu i ryzyko zapadnięcia się szybu. Na coraz wyższe ceny węgla, a co za tym idzie również prądu, ma wpływ brutalna wojna w Ukrainie, wywołana przez Rosję. Na były Związek Radziecki zostały nałożone sankcje, które zabraniają importu węgla z tamtego kierunku. Warto zaznaczyć, że przed wybuchem konfliktu, Rosja eksportowała węgiel do większości krajów europejskich i był o wiele tańszy niż surowiec z innych części świata.

Kolejnym czynnikiem, który przyczynia się do podwyżek cen energii. są koszty wynikające ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, narzucone przez Unię Europejską. Elektrownie, aby wytworzyć energię dla klientów indywidualnych, przedsiębiorców i innych, muszą spalać węgiel. Ten spalony węgiel emituje do atmosfery szkodliwe substancje. Przez próbę ratowania środowiska naturalnego naszej planety, Unia Europejska wprowadziła politykę, która zakłada ograniczenie substancji szkodliwych do atmosfery. Wszystko to w trosce o nasze zdrowie i przyszłość Ziemii. Kolejnym powodem, dla którego to prawo zostało wprowadzone, było “zmuszenie” do zielonej przemiany, która zakłada przejście na odnawialne źródła energii.

Oczywiście rząd również przykłada się do tak wysokich cen energii na polskim rynku. Brak odpowiednich reform, zwlekanie z zieloną przemianą, brak ustaw o zamrożeniu cen elektrycznych i nieodpowiedzialna polityka energetyczna również są przyczynami obecnego kryzysu energetycznego.

Fotowoltaika w województwie opolskim to sposób na mniejsze rachunki za prąd i ogrzewanie.

Co mogę zrobić z tak wysokimi rachunkami za prąd?

Mimo tych podwyżek, zawsze istnieją sposoby, dzięki którym możemy oszczędzić na energii elektrycznej, albo chociaż zminimalizować tak ogromne podwyżki. Jednak mamy kilka sposobów, które pomogą w przetrwaniu tego szaleństwa. Oto kilka z nich:

Świadomie korzystaj z urządzeń elektrycznych

Co to świadome korzystanie ze sprzętu elektrycznego? Nie, nie jest to siedzenie jak w jaskini, przy zapalonych świecach czy też odłączanie telewizora za każdym razem, gdy z niego nie korzystamy! Warto ustawić czas automatycznego w urządzeniach, które posiadają taką funkcję, to samo tyczy się ze światłami. Zamiast korzystać z mikrofali, możemy podgrzać jedzenie na patelni. Oczywiście, będzie trwało to trochę dłużej, ale dzięki temu zaoszczędzimy na prądzie, a jedzenie będzie o wiele smaczniejsze. To samo tyczy się piekarnika, który podczas nagrzewania potrafi zużywać ogromne ilości energii. Czasami warto poświęcić trochę więcej czasu przy garnkach, co będzie dla nas inwestycją długoterminową.

Energooszczędny sprzęt

Żarówki LED, bardziej energooszczędne lodówki, mikrofale czy kuchenki to tylko kilka ze sprzętów, które pomogą w oszczędzaniu energii. Jednak przed zakupem warto sprawdzić ich oznaczenia i energooszczędność, oraz wybrać ten, który będzie dla nas najbardziej oszczędnym rozwiązaniem.

Instalacja fotowoltaiczna

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym i chcesz oszczędzać na prądzie, to koniecznie musisz zainteresować się inwestycją w fotowoltaikę. W niektórych rejonach Polski można otrzymać dotację, która pomoże w zamontowaniu paneli fotowoltaicznych na Twoim domu. Przy stale rosnących cenach prądu, fotowoltaika jest coraz bardziej rozsądną inwestycją. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym szybciej będziemy korzystać z jej zalet i bardzo szybko zauważymy różnice na naszych rachunkach za prąd.

Szukasz profesjonalnej i doświadczonej ekipy, która zamontuje fotowoltaikę w Twoim domu? Odwiedź https://www.esoleo.pl i ciesz się zieloną energią już dzisiaj.

Umowa z gwarancją stałej ceny prądu

Jeszcze do niedawna sprzedawcy energii elektrycznej mieli w swojej ofercie umowę z gwarancją stałej ceny prądu. Jednak obecnie ciężko taką znaleźć, a wszystko przez szalejące ceny prądu. Jednak, jeśli uda nam się na taką trafić, to warto zwrócić uwagę, czy w umowie nie ma zawartych limitów zużycia prądu. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji o takim rodzaju umowy, warto przeanalizować i prześledzić zużycie prądu na przestrzeni ostatnich lat. Pomoże nam to określić, czy zmieścimy się w danym limicie zużycia energii elektrycznej.