Kędzierzyn-Koźle znalazł się w centrum debaty o polityce senioralnej. Rozwiązania funkcjonujące w naszym mieście pokazane zostały jako przykłady dobrych praktyk. Część inicjatyw skierowanych do mieszkańców 60+ wprowadzono w ramach projektu „Dugnad”.

Ogólnopolską konferencję pn. „Akceptować starość - organizacja usług dla osób starszych” zorganizowano przy współpracy ze Związkiem Miast Polskich. W debacie wzięli udział eksperci m.in. z Włocławka, Opola, Jarocina, Ujazdu czy Strzelec Opolskich. Dzięki transmisji on-line w spotkaniu uczestniczyli pracownicy ośrodków pomocy społecznej z całego kraju i było ono dostępne, także dla osób niesłyszących dzięki tłumaczeniu na język migowy. Prowadzona dyskusja poświęcona była m.in. technikom badania potrzeb osób starszych, wykorzystaniu nowoczesnych technologii, uwarunkowaniom pogodzenia potrzeb seniorów z możliwościami miasta. Rozmawiano także o roli opiekunów nieformalnych, rzadko uwzględnianych w politykach społecznych samorządów.

Druga część konferencji poświęcona była rozwiązaniom funkcjonującym w Kędzierzynie-Koźlu. Zebrani wysłuchali, jakie programy i projekty realizowane są w aż pięciu naszych domach dziennego pobytu oraz jak aktywizują one seniorów poprzez udział w warsztatach, szkoleniach czy spotkaniach integracyjnych.

Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego”. Projekt jest współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa w ramach Programu "Rozwój Lokalny".