Dlaczego należy chronić oczy przed słońcem: promieniowanie UV a wzrok

Negatywny wpływ promieniowania słonecznego na skórę nie jest tajemnicą. Nie każdy jednak wie, że słońce może działać destrukcyjnie również na oczy. Dowiedz się, jak skutecznie się przed nim ochronić i dlaczego należy to robić nawet w pochmurny, letni dzień.

Wpływ promieniowania słonecznego na oczy

Ochrona wzroku przed słońcem jest zazwyczaj motywowana własnym komfortem. Jak się okazuje, istnieje znacznie ważniejszy powód, aby unikać promieniowania UV: zdrowie oczu. W jaki sposób słońce wpływa na wzrok? Zacznijmy od podstaw: emitowane przez słońce promieniowanie ultrafioletowe jest niewidoczne gołym okiem oraz występuje w trzech zakresach (biorąc pod uwagę długość fali). Jest to promieniowanie UV-A, UV-B i UV-C. Największe znaczenie dla wzroku ma pierwsze z wymienionych, czyli promieniowanie długie, stanowiące ok. 95 proc. promieniowania UV. Nie jest ono blokowane przez powłokę ozonową, a przy długotrwałej ekspozycji uszkadza włókna kolagenowe, z których jest zbudowana rogówka i soczewka.

Jakie choroby oczu może wywoływać słońce?

Zbyt intensywne promieniowanie słoneczne może prowadzić m.in. do oparzeń siatkówki. Konsekwencji zdrowotnych braku odpowiedniej ochrony jest jednak znacznie więcej. A są to choćby:

 • przyspieszony rozwój zaćmy,

 • zapalenie rogówki i siatkówki,

 • ślepota śnieżna,

 • tłuszczyk oka (gromadzenie się złogów białkowo-tłuszczowych w spojówce),

 • rozwój skrzydlika (błona na oku, przypominająca wyglądem skrzydło owada),

 • nowotwór rogówki lub spojówki.

Trzeba też pamiętać, że oczy mieszkańców Europy (szczególnie północnej) nie są przystosowane do silnego oświetlenia. Mogą zatem reagować gwałtowniej na kontakt z intensywnym promieniowaniem niż oczy osób zamieszkujących strefę równikową. Co ciekawe, największe zagrożenie dla oczu występuje przed i po południu: kiedy słońce jest niżej, znajduje się bliżej linii oczu, przez co trafia do nich więcej szkodliwego promieniowania.

Jak ochronić oczy przed promieniowaniem?

Aby zadbać o bezpieczeństwo oczu, należy zapewnić im jak najlepszą ochronę przed promieniowaniem. Jak to zrobić?

 • stosuj dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne lub soczewki z filtrem UV,

 • podchodź ostrożnie od ekspozycji na słońce,

 • noś nakrycia głowy z szerokim rondem,

 • spożywaj produkty bogate w składniki odżywcze wspierające zdrowie oczu (luteina, cynk, selen, miedź, karotenoidy),

 • nie patrz bezpośrednio na słońce.

Ochrona oczu jest potrzeba również w pochmurne dni. Promieniowanie UV przenika przez chmury (a nawet przez szkło), dlatego lepiej nie rezygnować latem z okularów przeciwsłonecznych, nawet kiedy pogoda nie dopisuje.

Okulary przeciwsłoneczne - pierwsza broń w walce z promieniowaniem

Najpopularniejszy, a zarazem najprostszy sposób na uniknięcie konsekwencji przedostawania się promieniowania do oczu to noszenie okularów przeciwsłonecznych. Wybierając odpowiednie, kierujesz się wyłącznie ich wyglądem? To błąd: najistotniejszy jest poziom ochrony przed promieniowaniem. Zgodnie z międzynarodowymi normami jakości (ISO) filtry UV są wyrażane w czterech kategoriach. Aby wzrok był skutecznie zabezpieczony, warto wybierać okulary z filtrem kategorii co najmniej 2 lub 3.

Chcąc zapewnić sobie jak największy komfort w słoneczne dni, warto zdecydować się nie tylko na okulary z filtrem UV, ale także polaryzacją. Co to takiego? Filtr polaryzacyjny odbija poziome promienie światła, eliminujące efekt oślepienia (często dochodzi do niego podczas odbicia światła od jasnego podłoża). Dzięki temu widzisz lepiej i jeszcze skuteczniej chronisz swój wzrok.

Postaw na skuteczną ochroną i modny wygląd

Kupno okularów przeciwsłonecznych to poważna sprawa, która może przełożyć się na Twoje zdrowie i samopoczucie. Dlatego warto udać się w tym celu do salonu optycznego. Czym różnią się dostępne tam okulary od tych, które możesz kupić na bazarze? Zwykła, przyciemniona szybka nie zablokuje promieni, a w tego typu punktach sprzedaje się z reguły okulary bez filtra UV. Produkty w salonach posiadają z kolei atestowane szkła i powłoki, gwarantujące ochronę wysokiej jakości. Chcesz, żeby przy okazji wyglądały atrakcyjnie? Zajrzyj na stronę TrendyOpticians.pl i wybierz okulary przeciwsłoneczne od znanych marek, takich jak Ray Ban, Gucci, Saint Laurent lub Vogue. Znajdziesz tu zarówno modele klasyczne, jak i nowoczesne, co ułatwi ich dopasowanie do Twojego stylu. Ciesz się modnymi okularami i zadbaj o swój komfort!