Śląski Kopciuszek wrócił do Sławięcic i znów rozpalił ciekawość czytelników

FOT. Urząd Miasta
W filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sławięcicach historia Joanny Gryzik zabrzmiała jak opowieść, która nie traci siły mimo upływu lat. Gabriela Anna Kańtor przybliżyła losy dziewczynki z górnośląskiej biedy, której życie odmieniło spotkanie z Karolem Godulą. W Klubie Książki Historycznej ta biografia nie była suchą lekcją dziejów, ale historią o nagłym awansie, majątku i losie, który potrafi zaskoczyć nawet w najtwardszych realiach Śląska.
Spotkanie skupiło się na publikacjach autorki poświęconych Joannie Gryzik, późniejszej Joannie Schaffgotsch. To właśnie ta droga od ubogiej sieroty do jednej z najbogatszych kobiet na Śląsku sprawiła, że bohaterka do dziś funkcjonuje jako śląski Kopciuszek – postać, która łączy w sobie dramat, niezwykły zbieg okoliczności i wielką przemysłową historię regionu.
Takie opowieści przyciągają, bo mówią nie tylko o dawnych fortunach, ale też o świecie, w którym pochodzenie mogło decydować o wszystkim, a jednak zdarzały się życiowe zwroty nie do przewidzenia. W Sławięcicach przypomniano właśnie tę mniej oczywistą stronę śląskiej historii – pełną kontrastów, ambicji i ludzkich losów, które wciąż potrafią poruszyć współczesnych czytelników.
na podstawie: UM Kędzierzyn-Koźle.
Ostatnie Artykuły

Koźleńscy wodniacy bez zmian – OSP ORW zostaje z tym samym zarządem

Przy wielkanocnym stole seniorzy z Kędzierzyna–Koźla spotkali się z Sabiną Nowosielską

Śląski Kopciuszek wrócił do Sławięcic i znów rozpalił ciekawość czytelników

W Kędzierzynie-Koźlu rosną hale, które zmienią szkolny sport na lata

Gdy zabraknie prądu i informacji, Kędzierzyn-Koźle układa plan awaryjny

Cztery starty, cztery medale i wyróżnienie dla zawodniczki z Kędzierzyna-Koźla

Przed Wielkanocą biuro Związku skróci pracę, a PSZOK-i zmienią godziny

Szanty znów rozkołysały Koźle i przypomniały, że Odra lubi morskie historie

W remizie Sławięcic o awansie decydowała wiedza i zimna krew

W Komornie lekarze postawią na praktykę zamiast konferencyjnej rutyny

Koźlańskie przedszkole znalazło się w gronie zaledwie 14 wyróżnionych w kraju

Jedno piwo i droga do sądu - kierowca z Kolumbii wpadł w Kędzierzynie-Koźlu

Uczniowie PSP nr 20 zobaczyli, ile naprawdę znaczy każda kropla wody
![[SIATKÓWKA] Aluron CMC Warta Zawiercie – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 w PlusLidze po tie-breaku](/images/mecz/thumbnails/aluron-cmc-warta-zawiercie-zaksa-kedzierzyn-kozle-21032026-32.webp)
