Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Wielu rodziców zastanawia się w jaki sposób przygotować swoje dziecko do pierwszej wizyty u dentysty. Często nie mamy pomysłu na to, w jaki sposób poinformować nasze dziecko o zbliżającej się wizycie u stomatologa. Powodem bywa nieraz obawa rodziców przed niewłaściwą reakcją ze strony dziecka. Czy słusznie?

Dlaczego moje dziecko boi się dentysty?

To pytanie dręczy większość matek i ojców, którzy głowią się jak zachęcić dziecko do wizyty u dentysty. Często zastanawiają się też, skąd taki strach u dziecka. Wydaje im się, że dzieci konie powinno odczuwać strachu z powodu wizyty u dentysty, ponieważ zwyczajnie go nie zna. Należy jednak pamiętać, że dziecko reaguje strachem przed czymś, co po prostu nie jest mu znane. Strach u dziecka powoduje uczucie niepewności. Maluch doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie wie co go czeka i czym tak naprawdę jest wizyta u dentysty. Dlatego, reaguje strachem. Strach u dziecka jest uczuciem objawiającym się właśnie niechęcią, płaczem, krzykiem i tak dalej.

Co zrobić, żeby strach zniknął?

Przede wszystkim rozmawiajmy z dzieckiem. Opowiedzmy mu, ze szczegółami, jak wyglądają nasze wizyty u dentysty. Jeśli dziecko jest nieco większe, może zaobserwować zachowania swoich rodziców. Jeśli my, jako rodzice, regularnie chodzimy na wizyty do dentysty i nie okazujemy przy tym nadmiernych emocji (które, mogą udzielić się dziecku), dziecko nie będzie kojarzyło hasła „Idziemy do dentysty” jako sygnału, że należy się czegoś obawiać.

Jak nauczyć dziecko nie bać się dentysty?

Jeśli mamy możliwość, zabierzmy dziecko na naszą wizytę u stomatologa. W przypadku, gdy chodzimy do zaprzyjaźnionego stomatologa, może się to okazać dobrym rozwiązanie, Dziecko widząc, że nie dzieje nam się krzywda, może samo zechcieć usiąść na fotelu dentystyczny.

Zaufaj specjalistom – znajdź odpowiedniego dentystę dla swojego dziecka

Udając się na wizy tę do stomatologa z dzieckiem po raz pierwszy musimy znaleźć odpowiedni gabinet, który będzie miał w swojej ofercie możliwość leczenia małego pacjenta. Odpowiedni dentysta dla dzieci będzie miał doświadczenie i właściwe podejście do malucha, który odbywa swoją pierwszą wizytę u stomatologa. Lekarz z doświadczeniem będzie doskonale wiedział, jak rozmawiać ze swoim małym zestresowanym nową sytuacją pacjentem. Dzięki swoim umiejętnością przełamie strach dziecka i pomoże mu oswoić się z nową sytuacją.

Czy wizyta adaptacyjna to dobry pomysł?

Szukając odpowiedniego gabinetu stomatologicznego na pierwszą wizytę z dzieckiem, warto poszukać miejsca, w którym oferowane są usługi tak zwanej wizyty adaptacyjnej. Tego rodzaju wizyta polega na dokładnym wyjaśnieniu maluchowi, na czym polega praca dentysty, jakie sprzęty znajdują się w gabinecie stomatologicznym i dlaczego. Dziecko jest dokładnie instruowane przez dentystę. Zostają mu opisane wszystkie sprzęty, rurki haczyki czy, lusterka. Wszystko po to, aby maluch oswoił się z nowym miejscem i nieznaną sobie sytuacją w jakiej został postawiony. Dzięki umiejętnie przeprowadzonej wizycie adaptacyjnej, dziecko powoli zrozumie na czym polega profilaktyka stomatologiczna i przestanie się jej bać. Odpowiednie oswojenie z nową sytuacją pozwoli mu nauczyć się profilaktyki. A jak wiadomo, profilaktyka pozwala zachować zdrowie na dłużej. W rym przypadku będą to piękne i zdrowe zęby. Pamiętajmy też, że czasem wizyta adaptacyjna nie wystarczy, by dziecko przestało czuć strach przed stomatologiem. Wtedy to rodzic musi pracować z dzieckiem nad opanowaniem strachu przed dentystą. Nie będzie to łatwe zdanie, ale na pewno przyniesie efekty.