Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Na naszych drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Apelujemy zarówno do rowerzystów, motocyklistów oraz kierowców samochodów o wzajemny szacunek, zrozumienie i zachowanie ostrożności.

Na naszych drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Jednak w urokach rowerowej jazdy nie może zabraknąć miejsca na bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek.

Aby zminimalizować ryzyko kolizji czy wypadku, każdy uczestnik ruchu drogowego powinien stosować się do obowiązujących przepisów oraz kierować się na drodze zasadą ograniczonego zaufania i pamiętać o zachowaniu ostrożności.

Nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu na przejeździe dla rowerzystów, wyprzedzanie na przejazdach rowerowych, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu, niezachowanie wymaganej odległości od rowerzysty podczas wyprzedzania, wymijania lub omijania, niedostosowanie bezpiecznej odległości od rowerzysty oraz niezachowanie ostrożności – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem cyklistów spowodowanych przez kierujących.

Pamiętajmy jednak, że wina nie zawsze musi leżeć tylko po stronie kierowców samochodów.

Jazda na rowerze bez trzymania kierownicy, używanie w czasie jazdy telefonów komórkowych, nagłe zjeżdżanie z chodnika na jezdnię, brak sygnalizowania swoich zamiarów, nieodpowiednie przewożenie towarów - torby wiszące na kierownicy, przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, niekorzystanie z dróg dla rowerów oraz brak wymaganego przepisami oświetlenia - to najczęstsze błędy popełniane przez rowerzystów, które przyczyniają się do wypadków z ich udziałem.

Z roku na rok w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim jest coraz więcej ścieżek rowerowych. Przypominamy, że na drogach gdzie są one wyznaczone, każdy rowerzysta ma obowiązek z nich korzystać.

Gdy na jezdni jest wyznaczony przejazd dla rowerów, można przez niego przejechać jednośladem. Warto jednak przed nim zwolnić by nadjeżdżający kierowca samochodu mógł nas zauważyć. Natomiast jeżeli na przejściu dla pieszych nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej, należy bezwzględnie zejść z roweru i go przeprowadzić.

Pamiętajmy ! To, że widzimy auto, nie oznacza, że kierowca widzi nas. W przypadku nagłego wtargnięcia rowerzysty na jezdnię kierujący samochodem może nie wyhamować!

Dlatego właściwa widoczność rowerzysty daje szansę kierowcy na wcześniejszą reakcję, a tym samym niejednokrotnie na uniknięcie wypadku!

Obowiązkowe oświetlenie oraz elementy odblaskowe na ubraniach zwiększą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo rowerzysty. Warto również korzystać z kasków ochronnych. Poruszając się na jednośladzie pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania szczególnie na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa, skrętu w lewo oraz wjeżdżając na przejazd rowerowy.