W większości miejsc, w których odbywają się prace załadunkowo-wyładunkowe niezbędne są wózki elektryczne lub przynajmniej wózki ręczne. Mają one na celu usprawnienie procesów logistycznych w firmie, gdzie prace z towarem są na porządku dziennym. Taki wózek platformowy sprawia, że prace tego typu odbywają się szybciej i łatwiej dla pracowników, którzy wykorzystują technologie zamiast masy mięśniowej do przekładania towaru. Jednak dobór odpowiedniego paleciaka ręcznego nie jest taki prosty, bo nie każdy będzie dobry dla danego magazynu czy hali produkcyjnej. Warto wziąć kilka kryteriów pod uwagę przed zamówieniem wózka paletowego z wagą, by później nie żałować i nie musieć się martwić.  

Ręczne wózki paletowe - skąd?

Wózki paletowe są naprawdę różnorodne ze względu na możliwości i specyfikacje, więc trzeba wiedzieć, czego konkretnie potrzebujemy. Warto wybrać wózki paletowe marki Silverstone. Firma zna się na tym, co robi zdecydowanie. Szwedzki producent gwarantuje solidnie wykonane, profesjonalne i w atrakcyjnych cenach ręczne wózki paletowe, wózki platformowe, a nawet  szafy na narzędzia. To dobry wybór, gdy zależy nam na cenie i jakości jednocześnie.

Rodzaje ręcznych wózków paletowych

Rodzaje wózków paletowych są różne ze względu na parametry i użycie dedykowane. Najbardziej popularny model wózka paleciaka  ma długość wideł 1150 mm i wysokość 20 cm. Taki paleciak może osiągnąć udźwig maksymalny do 2 500 kg. Jednak wózki platformowe są różne i mogą mieć długość wideł od 800 do 2 000 mm. Niektóre krótsze mogą mieć nawet 540 mm długości - są to wózki specjalne, rzadko występujące. Krótkie wózki są dedykowane szczególnie dla przestrzeni wąskich i małych. Długie wózki magazynowe są przeznaczone dla dużych magazynów oraz niestandardowych wymiarów ładunków (np. palet meblowych, europalet amerykańskich). Wózek paletowy ręczny łatwo manewrować, szczególnie przy odpowiednich dla danej powierzchni rolkach transportowych do maszyn. Z kolei dla dużych ładunków i wysokości polecane są sztaplarki oraz wózki podnośnikowe. Takie wózki mogą osiągać do kilku metrów wysięgu. W przypadku podnośników nożycowych maksymalny udźwig może sięgać nawet 8 000 kg dla modeli wielonożycowych, a w przypadku popularnego podnośnika nożycowego z jedną parą dźwigników do około 1 000 kg. Wszystkie modele mogą mieć wbudowaną wagę do palet na życzenie klienta, a paleciaki z wagą można zakupić standardowo jako gotowe modele.

Przy wyborze wózków magazynowych i dostawczych powinniśmy kierować się ich parametrami oraz specyfikacją, a nie ceną. Tani wózek może nie spełniać naszych oczekiwań, tak jak i wózek drogi. Warto wybierać firmy sprawdzone, cieszące się dobrą renomą i zapewniające gwarancję długoterminową na sprzedawane towary. Warto zastanowić się, czy potrzebujemy prostego wózka (np. wózka do beczek czy wózka schodowego) czy raczej wózka elektrycznego lub sztaplarki - każdy będzie miał zupełnie inne możliwości.

Rodzaje wózków magazynowych