Dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może chciałbyś się dowiedzieć o tym, czy w twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ. Reaguj na zagrożenia i informuj nas o nich, wykorzystując bezpłatną i intuicyjną aplikację, jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Dzięki niej, przy pomocy komputera lub telefonu, możesz w prosty i anonimowy sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają do policjantów, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w całej Polsce od kilku lat. Narzędzie sprawdza się jako praktyczny komunikator pomiędzy społeczeństwem, a Policją. Dzięki niemu, każdy przy pomocy komputera lub telefonu z dostępem do internetu, może zaznaczyć na mapie swojej miejscowości miejsce, w którym dochodzi do łamania prawa. Katalog zagrożeń jest bardzo szeroki, od wykroczeń porządkowych, po używanie środków odurzających. Policjanci nie tylko sprawdzą, czy rzeczywiście we wskazanym miejscu dochodzi do naruszenia przepisów prawa, ale również podejmą działania, aby zagrożenie wyeliminować.

W ubiegłym roku w naszym powiecie odnotowano ponad 700 zgłoszeń, z których blisko połowa została potwierdzona. Zgłoszenia te dotyczyły przede wszystkim wykroczeń porządkowych, przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania czy spożywania alkoholu w miejscu zabronionym. Każde z nich zostało zweryfikowane przez policjantów, którzy w przypadku potwierdzenia zgłoszenia, wyciągnęli konsekwencje prawne.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest coraz bardziej popularna wśród mieszkańców naszego powiatu. Pamiętajmy, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a obsługa serwisu jest prosta i intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową policji. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Zachęcamy do korzystania z serwisu przy pomocy smartfona, tabletu lub komputera.

Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie.

Pamiętaj jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.