W naszej społeczności każdy może stać się bohaterem, a ostatnie inicjatywy skierowane do seniorów dowodzą, że wiek nie jest przeszkodą w nabywaniu umiejętności, które mogą uratować życie. Seria warsztatów z pierwszej pomocy dla mieszkańców 60+ przeprowadzona przez druhów z lokalnej jednostki OSP, udowodniła, że starsze pokolenie z entuzjazmem podchodzi do nauki i jest gotowe sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nimi życie.
- Seniorzy opanowali techniki resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
- Zdobyli umiejętności obsługi automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
- Nauczyli się, jak postępować w przypadku zadławień u dorosłych i dzieci.
- Przeszli szkolenie z zakresu opatrywania ran.
W ramach miesięcznego cyklu szkoleń, osoby starsze miały okazję zgłębić tajniki odpowiedniego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyczne zajęcia pozwoliły seniorom na przyswojenie wiedzy, która w krytycznym momencie może okazać się bezcenna. Wiedza ta obejmowała rozpoznawanie stanów zagrożenia życia, właściwe alarmowanie służb ratunkowych oraz kontrolowanie stanu poszkodowanego.
Warsztaty te nie tylko zwiększyły bezpieczeństwo najstarszych mieszkańców, ale także pokazały, że solidarność międzypokoleniowa i dbałość o wspólne dobro są wartościami, które nadal mają się dobrze w naszej społeczności. Przede wszystkim jednak, uczestnictwo w szkoleniach pozwoliło seniorom poczuć się bardziej pewnie, zdając sobie sprawę, że pomimo swojego wieku, mogą oni aktywnie przyczyniać się do budowania bezpiecznego środowiska dla siebie i innych.
Ukończenie kursu przez seniorów to przypomnienie dla nas wszystkich o znaczeniu ciągłego kształcenia się i rozwijania umiejętności, które mogą kiedyś uratować czyjeś życie. To także dowód na to, że w naszej społeczności każdy, bez względu na wiek, może stać się bohaterem w codziennych, nieprzewidywalnych okolicznościach.
Na podst. Urząd Miasta