Ratujmy Życie. Razem - jak mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogą realnie wspierać ratowników

2 min czytania
Ratujmy Życie. Razem - jak mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogą realnie wspierać ratowników

Ministerstwo Zdrowia przypomina o współpracy z zespołami ratownictwa medycznego. W naszym regionie od 1 stycznia do 31 sierpnia karetki wyjeżdżały 4918 razy — kilka prostych nawyków może przyspieszyć pomoc i zmniejszyć napięcia przy zdarzeniach.

  • Kędzierzyn-Koźle reaguj i ułatwiaj dojazd
  • Pomóż ratownikom pracować bez napięcia
  • Działajmy razem i pokazujmy szacunek

Kędzierzyn-Koźle reaguj i ułatwiaj dojazd

W praktyce pierwsza pomoc zaczyna się zanim przyjedzie karetka. W mieście liczy się zachowanie porządku na drogach osiedlowych, unikanie zastawiania miejsc przeznaczonych dla służb oraz szybkie poinformowanie dyspozytora o dokładnym miejscu zdarzenia. Warto też pomyśleć o prostych rozwiązaniach w domu seniora — informacje o chorobach i przyjmowanych lekach, a nawet tzw. koperta życia pomagają ratownikom działać szybciej.

Pomóż ratownikom pracować bez napięcia

Ratownicy pracują pod presją i często spotykają się z niezrozumieniem lub agresją. Warto przypomnieć słowa osoby koordynującej pracę służb w powiecie:

“To my wszyscy mamy możliwości i co najważniejsze odpowiedzialność pomocy w sytuacji nagłej, nie nagrywania komórkami czy zbędnej dyskusji z ratownikami. Wszyscy możemy pomagać od strony technicznej i medycznej, warto zadbać o dojazd karetki, nie utrudnianie dojazdu podczas parkowania na osiedlach, czy kopertę życia dla osób starszych w domu. To czasem są banalne sprawy, ale w sytuacji krytycznej ratują życie. A przede wszystkim jako ratownicy chcemy pracować bezpiecznie, apelujemy o nie używanie wulgarnych i agresywnych zachowań w stosunku do nas. Wszyscy jesteśmy pod presją, to zrozumiałe, ale my też wracamy do domu do swoich rodzin, po kilkunastu godzinach służby.”
— Anita Kowalczykowska, koordynator ratownictwa medycznego

Zachowaj spokój, wykonuj polecenia ratowników i zgłaszaj pomoc, jeśli potrafisz udzielić pierwszej pomocy. Warto też wiedzieć, że osoba udzielająca pierwszej pomocy w Polsce jest chroniona prawnie na mocy Kodeksu Karnego, co zabezpiecza tych, którzy działają w dobrej wierze.

Działajmy razem i pokazujmy szacunek

Kampania Ratujmy Życie. Razem ma przypominać, że solidarność wobec medyków to nie tylko wyraz wdzięczności, ale realne wsparcie dla ich pracy. Udostępnianie informacji o kampanii oraz rozmowy z sąsiadami o prostych zasadach postępowania przy zdarzeniach zwiększą bezpieczeństwo wszystkich. W mieście, gdzie ambulansy wyjeżdżają tysiące razy w jednym sezonie, każdy świadomy gest ma znaczenie.

na podstawie: Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski.

Autor: krystian