Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Jeżeli szukamy najlepszego sposobu na uzupełnienie braku po usunięciu zęba, to ciężko kłócić się z tym, że najlepszą metodą pod względem estetyki i funkcjonalności jest wszczep śródkostny, czyli implant. Największą zaletą tego zabiegu jest to, że w większości przypadków można go przeprowadzić, na krótko po usunięciu naturalnego zęba. Dzięki temu, Protetyka Żoliborz daje możliwość szybkiego poradzenia sobie z uciążliwą luką pomiędzy zębami.

Co dzieje się w jamie ustnej po wyrwaniu zęba?

Usunięcie zęba z jamy ustnej to nie tylko ból, ale również nieodwracalne zmiany w homeostazie jamy ustnej. Bez odpowiedniego zadbania o wypełnienie tej luki, w bliższej lub dalszej perspektywie możemy spodziewać się tego efektów. Po utracie już jednego zęba, układ pomiędzy strukturami oraz zwarcia ulegają zaburzeniu. Najbardziej dotknięte są sąsiednie zęby, które mogą delikatnie osuwać się w stronę luki. Może to prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, takich jak np. problemy ze zgryzem. Kolejnym problemem jest to, że w miejscu ekstrakcji zanik wyrostek zębodołowy. Jeżeli więc nie zdecydujemy się na szybki zabieg, może zdarzyć się, że w przyszłości będzie on trudniejszy do przeprowadzenia, a uzyskany efekt mniej spektakularny. Oznacza to, że najlepszą porą na wszczepienie implantów jest okres najbliższy ekstrakcji.

Protetyka Żoliborz – kiedy można wstawić implanty?

Wprowadzenie implantu zaraz po ekstrakcji- implantacja jednoetapowa

Protetyka Żoliborz oferuje dwie możliwości w kwestii wszczepiania implantów zębowych. Implantacja jednoetapowa jest krótszym i prostszym sposobem, ponieważ wiąże się z tylko jedną wizytą. Zabieg może być jednak wykonany jedynie pod warunkiem, że wyrostek zębodołowy nie wymaga uzupełnienia materiałem zastępczym, oraz nie trzeba podnosić dna zatoki szczękowej. Poza tym, do dopuszczenia do zabiegu konieczne jest wykonanie badań, które wskażą, że nie występują przeciwwskazania ogólnoustrojowe. Jeżeli w konkretnej sytuacji nie występuje żadne z wymienionych przeciwwskazań, warto zdecydować się na implantację zaraz po ekstrakcji. Jeśli jednak z jakiś przyczyn, nie można wykonać zabiegu, to rozwiązaniem jest implantacja dwuetapowa, równie oferowana przez Protetyka Żoliborz.

Implantacja dwuetapowa

Jeżeli przed zabiegiem konieczne jest wykonanie rekonstrukcji kości, oraz zabiegu na podniesienie dna zatoki, to lekarze decydują się na implantację dwuetapową. Najdłuższy okres od ekstrakcji, do implantacji minie w przypadku konieczności wykonania rekonstrukcji kostnej. Wszczepiany materiał kościozastępczy integruje się z kością w okresie od 3 do 6 miesięcy.  Następnie wykonywane są badania diagnostyczne i ocena stanu kostnego. Aby osteointegracja przebiegłą prawidłowo, konieczne jest zadbanie o higienę jamy ustnej oraz przestrzeganie zaleceń od lekarza.

Wszczepienie implantów po dłuższym czasie

To, że warto wszczepić implanty tak wcześnie jak to możliwe, nie oznacza, że nie da się przeprowadzić tego zabiegu po dłuższym upływie czasu. Nie mniej jednak, zabiegi, które oferuje Protetyka Żoliborz stają się wtedy znacznie bardziej skomplikowane i wymagają głębszej diagnostyki. Najważniejsze jest tutaj zbadanie podłoża kostnego, ponieważ w wielu takich przypadkach konieczne jest jego operacyjne uzupełnienie. Używa się do tego specjalnego preparatu, co powoduje, że możliwa jest wtedy tylko implantacja dwuetapowa. Zdarza się jednak, że pomimo upływu czasu, podłoże kostne wciąż pozwala na zabieg implantacji. Można go wtedy wykonać bezpośrednio po ocenie i badaniu stomatologicznym.